590 Dat behooren toch de hoofddocu meuten te zijn als men de ge schiedenis eener expeditie beschrijft. De schrijver schijnt er evenwel anders over te hebben gedacht. (bladzijde 53, eerste volzin): Nogmaals" enz. Het zal dan wel onnoodig zijn, o. a. de vraag te stellen, of er na mijne mededeeling, omtreut het voorgevallene na de landing te Badjoa, op bladzijde 392 en omtrent den opgegeven tocht naar Boni op blz. 422 en 423 van het Militair Tijdschrift, evenals omtrent den aanval op Boni, door de 2e expeditie, op bladzijde 563niets valt af te dingen op den lof, die op bladzijde 346 en 347 van deel I en 330 en 331 van deel TI wordt toegekend. (bladzijde 53, tweede nieuwe volzin) De beschouwingen" enz. Daarover heeft ieder het volste recht, een eigen oordeel te hebben en het lag niet in mijn doel, het mijne aan iemand op te dringen. Een ieder kan voor zich-zelven overtuigd zijndat zijn gevoelen het beste ismaar niemand kan geacht worden het monopolie van kennis te bezitten- Dat op Bonische handelsvaartuigen de Nederlandsche vlag omge keerd gezien zoude zijn, was mij bekend, en heb ik niet tegenge sproken; maar als het gebeurd is, dan ook zeker zeer zeldzaamwant anders had men meer getuigen van dat feit moeten hebben. Het Bonische hof heeft steeds ontkend, daartoe bevel te hebben gegeven. Niet onmogelijk moet het geacht worden, dat zulk een omgekeerde vlag een kunstgreep was van een der rijksgrootendie de dwaze koningin tot eenen vredebreuk dreven. De meeste Bonische grooten drijven handel, en zijn, voor zoo ver ze de kuststreken bewonen, ook eigenaars van handelsprauwen. De schrijver meent, dat het omgekeerd voeren der vlag bij in landers eene diepe beteekenis zoude hebben. Ik geloof juist het tegendeel, namelijk, dat zij, als het niet de vorstelijke gele vlag be treft, het met de kleuren zoo nauw niet nemen. Meermalen heb ik, op een inlandsch vaartuig, die vlag omgekeerd zien voeren, en nog onlangs in de rivier te Padang, op een hau- delsprauw. De opvarenden werden er opmerkzaam op gemaakt, en keerden bedaard de vlag om. Dat omgekeerd voeren der vlag op een, twee'

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 599