591 misschien drie Bonische vaartuigen, heeft het nationale gevoel het meest geschokt, en is een der hoofd-grieven geweest, die tot den oorlog geleid hebben. Kan men daarvoor evenwel de regeering van Boni aansprakelijk stellenals zij er geen last toe gegeven heeft Ik geloof het niet Ik heb niet beweerddat de houding van Boni tegenover ons bestuur onberispelijk, of. dat Boni-zelf vlekkeloos onschuldig was; maar mijne overtuiging is, dat vooraf menige speldesprik ontvangen had. Niet dat de regeering het deed, het zij verre van mij, zoo iets te beweren, ze kwamen van lager, soms veel lager; maar de inlander onderscheidt dat niet altijd. Onze grieven worden naar de vier wind streken uitgebazuinden voor hen verheft zich gewoonlijk geene stem. In de pers, die het anders gretig doen zoude, stellen zij geen ver trouwen want eene vrije en onafhankelijke pers is, volgens hunne beginselen van bestuur, een ondenkbaar iets. Is de maat van grieven voldan treden wij opals openbare aan klagersrechters zonder hooger beroep, en uitvoerders van het ge slagen vonnis, omdat wij de sterksten zijn, en op eene wijze, die dikwerf het rechtsgevoel van den inlander kwetst. Wanneer al onze verschillen met Inlandsche volken aan eene scheidsrechterlijke uit spraak ouderworpen konden worden, dan vrees ik, dat wij niet altijd in het gelijk zouden worden gestelden ook bij dit verschil niet. Ik weet, dat zoo iets vooralsnog onmogelijk is, ofschoon den inlanders arbitrage niet vreemd is, en zij er bij hunne onderlinge verschillen wel gebruik van maken. Juist omdat wij de machtigsten en sterksten zijn, rust evenwel de verplichting op ons, nooit te grieven noch te kwetsen, en nog veel meer, om bestaande of verkregen rechten te eerbiedigen en ons van alle wederrechtelijke handelingen te onthouden. Is dat altijd geschied De groote fout was, dat, zoolang men het noodig had en Boni het bloed en leven zijner dapperste zonen voor ons offerde, men het zeer ontzag en nagenoeg alles liet doenwat het goed vonden dat, toen men het missen konde, het scherp, misschien wel al te scherp, op de vingers werd gezienal naar dat de stemming was der gou verneurs van Celebes. Men vergete daarbij niet, dat bij het hof van Goa v vooral in de latere tijden bij die gouverneurs, en ook bij de regeering zeer gezien, om redenen aan de geschiedenis ontleendBoni zijne verbitterdste

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 600