607 Waren het overwegingen van meer personeelen aard die den schrij ver er het stilzwijgen over deden bewaren? Dat zoude zeker wel het voorzichtigste wezenmaar niet wel overeen te brengen zijn met den eisch der geschiedenisdie aan spraak, ja recht heeft op de geheele waarheid, en onderwerpelijk ook niet met des schrijvers motto, tenzij het den schrijver daar mede geen ernst geweest iswat ik niet aannemen kan. (bladzijde 183, eerste volzin): //Wanneer generaal Waleson" enz. Daarmede heb ik geenerlei personelijk bedoeling gehad. Ik ben nooit afschaffer geweest en het was mij niet bekend of de schrijver al of niet bitter dronk, maar wel, dat hij zijn werk, in Nederland zijnde, waar de luiaardstoel niet tot de onvermijdelijke meubels be hoort, had samengesteld. (bladzijde 183, derde nieuwe volzin): //Dat ik verteld zoude hebben1', enz. Die bemerking is juist. Ik heb niet juist wedergegeven wat de schrijver op bladzijde 289, deel I, zijner geschiedenis heeft verhaald. Daar toch wordt gezegd //Door dat denkbeeld geleid, vereenigde de opperbevelhebber alle kanons in eene batterijen liet alstoeu de plaats beschieten"; en ik zeide (bladzijde 435, voorlaatste volzin, Militair Tijdschrift van 1873). //Dat Boni uit al de kanons der expeditie zoude beschoten zijn", enz. Als in mijne voorstelling eene onjuistheid gevonden worden kan, moet ze voor mijne rekening komen, en is dan zeer onwillekeurig, daar toch de enkele schoten, waarvan de schrijver in den volgenden volzin spreekt, zonder bepaling van getal, uit al die kanons moeten gedaan zijnwant er waren geene anderen. De waarheid is intusschen, dat Boni evenmin uit een, als uit al de kanons beschoten isdaar er geen enkel schot op gedaan werd. (bladzijde 183, laatste nieuwe volzin): //Wanneer evenwel" enz. Komt het woord drommen in het officiéél journaal voor, dan moet ik erkennen, dat minder juist gekozen is. Drommen zijn, volgens het woordenboek, samengedrongen menigten; en niemand, die den opmarsch heeft medegemaakt, zal kunnen be-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 616