637 Zoodanige geheele omwerking zal echter nog wel langen tijd tot de vrome wenschen blijven behooren; zoowel omdat het een zeer om vangrijke arbeid is, die veel nauwkeurigheid bij den bewerker vor dert, als omdat dikwijls andere redenen bestaan, die uitstel wensche- lijk of noodig maken. De Generaal Kroesen meende, dat de omwer king' uitgesteld moest worden totdat alle nieuwe administrative voor schriften, de toen in bewerking zijnde reglementen voor den inwen- digen en den garnizoensdienst enz. zouden zijn uitgevaardigddit motief bestaat thans nog, en bovendien zijn de tegenwoordige, ab normale omstandigheden, waarin het leger verkeert, een hinderpaal tegen omvattende administrative werkzaamheden het legerbestuur heeft thans andere plichten te vervullenheeft thans zijne aandacht meer aan andere zaken te wijden. Eet is daarom vooral, dat wij den arbeid van den heer Luijmes eene nieuwe, uit den aard der zaak geheel omgewerkte uitgaaf der bekende Algemeene Orders van Van Eees— met ingenomenheid heb ben ontvangen. Het vaak ten onrechte gebezigde spreekwoord: nquand on na pas ce au on aime, il faul aimer ce qu'on a" is hier volkomen toepas selijk; zoolang wij nog te doen zullen hebben met de algemeene orders van 1831 af tot op onzen tijd toe, is het een_groot gemak, die althans te hebben in een beknopten vorm, waarbij is weggela ten al hetgeen vervallen is, en waarbij een uitvoerig register ons het zoeken gemakkelijk maakt. Bovendien maakt de uitgaaf van den heer Luijmes, volgens de eenparige verklaring van verschillende personen, die in hunne be trekking verplicht zijn haar dagelijks te raadplegen, in algemeenen zin met recht aanspraak op volledige en nauwkeurige bewerking, terwijl de druk zeer goed en duidelijk, en de prijs 15,be trekkelijk zeer laag gesteld is. Wij meenen haar dus met vol vertrouwen bij het leger te mogen aanbevelen, en hopen, dat een ruim debiet den wakkeren uitgever schadeloos zal stellen voor hetgeen hij er aan heeft ten koste gelegd. Intusschen spreekt het wel van zelf, dat, waar gewerkt wordt, ook fouten gemaakt worden. De heer Luijmes is reeds bezig, de fouten, die nog in zijn werk ontdekt worden, te verzamelen; deze zullen bij de verstrekking van het tweede deel (reglementen en in-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 646