grenadier-divisie Picard rukt nu vooruit en neemt het teruggeworpen 2e korps op. Eene korte pause treedt op den rechtervleugel inmaar nieuwe, aanzienlijke troepen massa's, het Ille Pransche korps (Leboeuf), dreigen nu den linkervleugel te omsingelen. Slechts drie bataljons (van de regimenten 91 en 78) vermag men aan dit dreigend gevaar tegenover te stellen; het gelukt hun, zich in de veroverde stellingen te handhaven. Maar reeds is ook het IVe korps (Ladmirault) in aantocht, terwijl Maarschalk Canrobert, bemerkende, dat het vuur der tegenover hem staande troepen verflauwtbesluitmet alle krachten tegen het hem ontwrongen Vionville op te rukken. Het oogenblik. was kritiek. Generaal von Alverslebeu liad tot dus verre door het onstuimig voorwaarts dringen zijner twee divisiën reeds vier vijan delijke korpsen tot front maken gedwongen, maar geen enkel bataljon, geen enkel stuk geschut was meer in reserve; de meest nabij zijnde ondersteuning (de 20e divisie) nog steeds ver verwijderdalleen de ruiterij-brigade Bredow (het 7e kurassiers en het 16e ulauen) bij de hand, om den nieuwen, geweldigen aanval het hoofd te bieden. In ziende, dat onder deze den uitslag beslissende omstandigheden de cavalerie zonder bedenken optreden en des noods zich opofferen moet. Werpt zich de brigade als een onweêrsstorm op de voorste liniën van den vijand, rijdt door de andere liniën heen, neemt batterijensabelt hare bedieningsmanschap neder en dringt in haren aanvaleen afstand van een kwart mijl doorloopendetot in den rug van den vijand voort. Daar treedt haar eene versche Pransche ruitermassa, vier regimenten sterk, te gemoet. Ademloos door den langen rid, gedund door de vijandelijke schoten, jagen de dappere Oudmarkers zonder reserve in hunnen beroemden rid des doods nog eens door de reeds onder den voet getrapte artillerie-en infanterie-liniënzij worden door een dichten kogelregen overstelpt en verzamelen zich achter Plavigny; de koene charge heeft de helft aan ruiters en paarden gekost, maar de Pranscben ondernemen dezen dag geen aanval meer uit Rezonville. Eindelijk was het drie uur geworden en ten gevolge van tijdelijk afmatting aan beide zijden een stilstand ingetreden. Nu komen de frissche strijdkrachten van het Xe korps (von Voigts-Rhetz) op de plaats van den kamp. Maar ook de Pranscben hebben hun IVe korps voor den aanval van den linkervleugel ontwikkeld. Tusschen hen ont brandt in den namiddag een nieuwe, heete strijd. Reeds hadden, vóórdat de versterkingen aan de Pruisische zijde werkzaam konden 644

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 653