een alles overweldigend vuur nit chassepot en zundnaaldgeweer elke kogel treft, maar de overmacht van de wederpartij is te groot, de vijandelijke divisie Cissey snelt in den looppas toe en werpt de over blijfselen der brave bataljons weder in het ravijn terug; het vnui van den tegenstander vervolgt hen en doet de verliezen bijna tol vernietiging stijgen. De overste von Cranach voerthet vaandel van zijn bataljon in de hand houdende, de overblijfselen der brigade naai Mars-la-Tour terug. Met 95 officieren en 4.546 man waren de viji bataljons in het vuur gerukt; hun gezamenlijk verlies, 370 gevan genen er onder begrepen, beloopt 72 officieren en 2542 man, dus zestig ten honderd van hunne aanvanklijke sterkte. In dezen vreeselijken oogenblik treedt de ruiterij voor de tweeds maal op dezen dag ter hulp van de zusterwapens op. De garde dragonders no. 1 werpen zich op den overwinnenden vijandverbre ken zijne orde, brengen hem tot staan. Voor de terugtrekkende in fanterie is lucht gemaakt; het is waar, dat het ruiterregiment bijns helft zijner manschap en al zijne aanvoerders heeft verloren. Maai reeds zijn grootere cavalerie-massa's in 't gezicht. Zes vijandelijks regimenten breken tot een' beslissenden slag op; het zijn de ruiter- divisiën Du Barail en Legrand. Nu stelt zich ook van Pruisischs zijde de geheele, op den linkervleugel vereenigde cavalerie, ondei generaal Von Barby, vijf regimenten (ulanen no. 13, kurassiers no. 5 dragonders no. 16 en 19, huzaren no. 10), in beweging. Bijna ge lijktijdig volgt de schok der ruiterdrommen over de geheele langs linie. Eene ontzettend groote stofwolk verheft zich, en verbergt voos korten tijd een handgemeen zijn van meer dan vijf duizend ruiters waarin de zege spoedig naar de zijde der Pruisen overhelt. Weldrs ziet men de groote stofwolk in noordelijke richting aftrekken; ds vijand slaat op de vlucht, de tot opneming opgestelde escadrons me' zich voortslepende. Met dezen meest grootschen ruiterkamp var den geheelen oorlog was het gevaar voor den linkervleugel afgewend de vijand zag dan ook van verdere ondernemingen daartegen af. Op den rechtervleugel ontbrandde tegen den avond het vuur no| eenmaal fel. De daar aankomende versterkingen, de regimenten 11 40 en 72 gingen herhaaldelijk tot den aanval van de door den vijans zeer taai verdedigde hoogten bezuiden Rezonville voorwaartsmaa voor de steeds versche reserves van de Eranschen moesten ook dez regimenten met aanzienlijke verliezen (ook dat van bijna al hunn hoogere aanvoerders) wijkenhet gelukte slechts den vóór het mid 646

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 655