648 sten. Den volgenden morgen bleek het, dat de Duitschers hefeo-- veld behouden, de Franschen hunne stellingen ontruimd hadde De korpsen van de ID armee, die geen deel hadden genome,'an den slag bij Vionville, werden, in afwachting van een nieuwen kip, op den 17™ Augustus, gedeeltelijk nog des nachts, bii dehoofdmjht getrokken; om twaalf uur des middags waren zeven armeeh r en drie cavalerie-divisiën op de plaats, waarmede de aan voer deier' Duitsche troepen den strijd weder kon aanvaarden. Om zes ui'in den ochtend verscheen de Koning op het slagveld. Men wistog niet. of de tegenstander op Metz teruggetrokken, dan wel metiet grootste deel zijner troepen in noordwestelijke richting afgemarchrd was. In elk geval bereidde men zich voor den 18™ tot eene niele, beslissende worsteling voor. Met de toebereidselen daarvoor verbp de dag; alleen bij het 7C korps kwam het onder het oprukkenin het Moezeldal tot een licht gevecht. De maarschalk Bazaine had het, voornamelijk met het oog, zoo'bp de uitputting zijner troepen als op het gebrek aan munitie en levhjs- middelen, noodig geacht zijn leger dichter bij Metz te brengenVnln eene tegen deze vesting leunende onneembare stelling inexpugnable naar zijne eigene uitdrukking) den aanval af te wachten. Daai306 hoopte hij, zoude de kracht van het Duitsche leger zoo zeer geb^er ken worden, dat het zijne den 19™ of den 20eu den marsch naé*> de Maas ongehinderd zou kunnen voortzetten. Dit is de grondsla3" en inleiding van den strijd bij Gravelotte. k Nog valt te vermelden, dat in den slag bij Vionville beide legers ten deele met verkeerde fronten vochten. Daar de Fransehen hunnen ver vooruitgeschoven rechtervleugel in den loop van den 17™ geheel op Metz terugtrokken, zullen wij zien, dat de legers elkander, ten gevolge hiervanmet geheel verkeerde strategische fronten te gemoet traden, waarbij echter de Franschen het voordeel hadden op eene groote wapenplaats te kunnen steunen, terwijl daarentegen de Duit schers eene vijandig gezinde bevolking in den rug hadden. Zoodanig was de staat van zaken in den avond vóór den slat? bij Gravelotte." 7 Mei, 1874. F.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 657