75 De weersgesteldheid bleef nog over 't algemeen gunstig. De ge zondheidstoestand was bevredigendden 29sten telde uien ongeveer 150 zieken. Op den 22sten kwam de Singapore ter reede, medebrengende eenige vroeger achtergelaten reservepaarden der artillerie, benevens eenige aanvulling aan manschappen en munitie voor de marine. Dat stoom schip werd, na ontvangst der machtiging tot terugkeer, tot vervoer van een 80tal zieken en gekwetsten gebezigdwaarmede het den 26sten vertrok. Zr. Ms. stoomschip Sumatradat den 24^™ te voren om de oost was gestevend om de kust op te nemen en te bekruisen, werd uit een der vijandelijke versterkingen op de waterlijn door een schot ge troffen, dat een aanmerkelijk lek veroorzaakte. Na hierin zoo goed mogelijk voorzien te hebben, keerde genoemde bodem in den avond van denzelfden dag tot voor het kampement terug. Yermits de opperbevelhebber den terugkeer der troepen-in den zich sedert de conferentie van 17 April verder ontwikkeld hebbenden toe stand urgent bleef achten, werd den 25stel1 begonnen met het weder- inschepen van paarden en geschut, waarbij de gouvernementsstoomer Telegraaf de sloepen en kruisbootén surveilleerde en de geladen vaartuigen naar de schepen sleepte. Dit embarkement liep den vol genden dag af. Den 27sten werden vivres en bagage benevens de dwangarbeiders ingescheept. Den volgenden morgen ten 5x/2 ure begon het embarkement der troepen, dat ten 9 ure was afgeloopen. Begunstigd door schoon weder en stil water, had de terugkeer der troepen naar de schepen in de beste orde plaats, zonder van den kant van den vijand be moeilijkt te worden. De transportvloot verliet den 29stcl1 's morgens de reede van Atjeh vergezeld door den gouvernementsstoomer SiaJc> met 3 kruisbootén op sleeptouw. Den 2(lon Mei bereikte de vloot Singapore en nam daar water en kolen in, waarna zij des avonds van den 9Jen en in den loop van den 10tlen te Batavia aankwam, terwijl de troepen op den llden debarkeerden. De uit de 2de en 3de militaire afdeeling op Java afkomstige troe pen werden na een kort oponthoud ter reede Batavia derwaarts over gebracht, en betrokken weder hunne garnizoenen. De barissan van Madura werd op voet van vrede teruggebracht. De voeding der troepen op het terrein des oorlogs is goed geweest.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 82