het verleden en zijne inschikkelijkheid jegens de Eransche militaire organisatie, waarvan hij de verdiensten bepleit, vooral uit het oogpunt van eene snelle aanvallende handeling, de heer Lecomte niemand zal zal aanraden den oorlog thans te voeren gelijk vroeger. Wij bedoelen minder eene kritiek op zijn boek te leveren, dan zijne manier te doen kennen. Hij is geen hoveling van het voldongen feit, dat overwinning genoemd wordt. Hij gaat niet van het denkbeeld uit, dat in de krijgskunde bekwaamheid en moed altijd aan de zij de van den sterkste zijn. Hij neemt de jongste roemrijke reputaties slechts aan onder het voorrecht van boedelbeschrijving. Aan nieuwe ontdekkingen in de strategie gelooft hij niet, althans hij koestert op dit punt een voorzichtigen twijfel. Deze methode, meer theoretisch dan em- irisch, heeft hare bezwaren en hare voordeelen. Het bezwaar is, niet altijd te ontsnappen aan den schijn van een parti pris. Het voordeel is, alle gebeurtenissen terug te brengen tot beginselen, sinds lang proefhoudend bevonden, en alzoo aan de militaire kritiek een wetenschappelijk karakter te geven. Het nieuwe boekdeel, waarmede de colonel Lecomte de militaire letterkunde verrijkt heeft, schijnt niet alleen den bijval te zullen verdienen van leeken, maar ook van bevoegde rechters, en daaronder verstaan wij, behalve de officieren met dikke en dunne epauletten, ook allen, die zich wijden aan geschiedkundige onderzoekingen, al hangt er ook geen enkele sabel aan de wanden van den studeervertrek- Pauo. Oe vooruitgang in militaire organisatie. De Britsche luitenant kolonel der genie Chesney, bekend als de schrijver van de Wa terloo Lectureseen boek, onder toezicht van vou Moltke in het Duitsch vertaald, waarin de criticus aanwees, dat de gelukkige uitslag der meeste veldtochten van het eerste keizerrijk veel meer te danken waren aan Napoleon's bekwaamheid dan aan de hoe danigheden van zijn leger, en waarin hij voorspelde, dat bij den eersten oorlog met de Duitschers deze de overwinning zouden be talen heeft in het vorige jaar in het kamp van Aldershot eene voordracht over den krijg van 187071 gehouden van den volgen den inhoud Het is onnoodig aan te dringen op de noodzaaklijkheid meer dan ooit de krijgswetenschap te bestudeeren die wetenschap, nog vóór laren zoo lichtvaardig behandeld door zoo velen in Engeland. De 80

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 87