85 welker inwendige huishouiding men zich bijna niet meer te bemoeien heeft dan wij zouden doen met die van een eenvoudig bataljon, als wij een leger te velde hadden. Op geene andere wijze konden de menschenmassa's, in 1866 en 1870 vereenigd om Oostenrijk en Frankrijk aan te vallen, aan de vijandelijk grens worden bijeenge bracht met de in eeuig opzicht automatische orde die de dwalingen bedekt, zoo zij ze niet geheel belet, en die aan de verbaasde wereld het schouwspel geeft van eene organisatie, welke dat in menschelijke zaken onmooglijke doel bereikt heeft: de volmaaktheid zelve. Ik heb gesproken van mijn officieel bezoek aan een hoofdofficier van den Pruisischen staf en van de verwondering, op mijn gemoed te weeg gebracht doordien er geen detail-arbeid te verrichten viel in het kabinet waar ik werd binnen gelaten, en zich geene haastigheid ver ried in de wijze, waarop ik werd ontvangen. Dat trof mij als eene soort van openbaring en ging mij niet meer uit de gedachte; toen ik vóór den winter in Engeland terug kwam, was het eerste, wat ik in het Macmillaris Magazine las, eene be schrijving, hoe alles binnen en buiten de bureelen van het oorlogs ministerie overhoop werd gehaald als voorspel van de herfst-mauoeu- vres, alles zeer bekwaam in tegenstelling gebracht met het rustige vertrouwen van den Pruisischen staf, te midden der plotselinge koortsachtige opgewondenheid na den slag bij Forbach. Dit artikel, dat ik bij toeval aautrof, scheen eene preek over den tekst, dien de werkkamer van den door mij bezochten staf-chef leverde. Het ge heim der Pruisen, dit kalm vertrouwen op hun administratief rader werk te hebben bereikt, ligt zeker niet in de persoonlijke meerder heid van hunne ambtenaren, het ligt in het stelselwaaraan zij ge hoorzamen, en dat men overeen gekomen is //de decentralisatie" te noemen, maar dat inderdaad bestaat in het plaatsen van de gewilde verantwoordelijkheid op de gewilde mensehen. Wij zijn verplicht, in Iudië de toevlucht te nemen tot dezen prak- tischen vorm van bestuur, ofschoon wij hem in het moederland ver- waarloozen. Ons Indisch rijk zou onvermijdelijk terstond door zijn eigen gewicht in een zakken, zoo wij daarop de omslachtige en verouderde praktijken der bureelen van onze ministeriën te Londen toepasten. De beambten van het oorlogsministerie, wien de kritikus lachende verweet de nachten door te brengen met eene taak te kauwen, die slechts goed kon worden volvoerd op het terrein, te Aldershot, zijn de types van een stelsel. De Pruisische generaal, rustig zittende aan zijn venster te Saarbrück, die nooit een Fransch soldaat in het

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 92