88 adjudant er negen en zestig telde'; deze twee officieren, zeide men mij, vervulden de eenvoudige plichten van hun ambt verwonderlijk goed. Eindelijk, om den actieven staf van het leger te midden van den oorlog nog meer te ontlasten, wordt elke post, dien het van gewicht is in zijn eigen land te bezetten, van den oogenblik waarop het pro vinciale legerkorps zich in beweging begint te stellen, ingenomen door een yedelegeercle, die onbeperkte volmacht heeft. Op dezen amb tenaar komt al de arbeid neer om het groote werktuig, dat volledig ver trokken is, te onderhouden. Het is eene zorg minder voor hen, die het op het slagveld voeren en daarna al hunne aandacht er aan kunnen wijden om het te besturen. Zelfs een niet uitstekend of ficier, alzoo verlicht vertrekkende, kan eene hooge werkzaamheid ont wikkelen, welke een gewoon chef zou hebben overstelpt bij het stelsel, met behulp waarvan Napoleon eii zijne maarschalken vóór zestig jaren hunne com mandementen beheerden. Voeg bij de aldus in het belang van de korps-chefs verwezenlijkte voordeelen de bevrijding vau administratieve plichten van allerlei aard. De eenige zorg der legerbevelhebbers is de onder hunne bevelen ge plaatste massa's zoo goed mooglijk te leiden, zoodat men zich ge draagt overeenkomstig het algeraeeue plan van het hoofdkwartier. Men ziet onmiddellijk, dat de Duitschers het praktische punt van het stelsel van persoonlijk vertrouwen op persoonlijke inspanning hebben gevat, dat stelsel, waarvan de Aartshertog Albrecht, in zijn schoon werk over de verantwoordelijkheid in oorlogstijdde invoering in zijn land heeft aanbevolen. Het denkbeeld van een bijzondereu schalm in den schakel van verantwoordelijkheid tusschen de chefs van korpsen en den chef van het geheele leger is niet nieuw. Napoleon I werd er toe geleid door de omstandigheden iu 1813, het tijdstip, waarop Ney tweemalen deze soort van tusschen-commandement uitoefende. Maar zij werd op eene meer stelselmatige wijze ingevoerd in 1863- 64 door de Noord-Amerikaansche generaals, toen Sherman op Atlanta aanrukte, aan het hoofd van twee vereenigde legers onder de generaals Schofield en Thomas, terwijl Grant gelijktijdig Virginië binnendrong met twee andere legers onder Meade en Burnside. Gelijk in den jougsteu oorlog, toen het eerste en het tweede Duitsche leger Metz insloten, en het derde en het vierde zich vereenigden om Parijs in te sluiten oefenden de generaals van deze Amerikaansche legers de macht van opperbevelhebbers uit, met deze beperking, dat zij de regeling van hunne strijdkrachten ondergeschikt maakten aan de be-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 95