91 die alles commandeert. Dit is genoeg om u te zeggen, dat, door het laten varen van het vruchtbare beginsel der verantwoordelijkheid, de officieren in nauwe leibanden gehouden worden en met het gevoel van verantwoordelijkheid de gewoonte van zelf te handelen verliezen. //De kolonels, de mannen, die de spil zijn van de aandrift en van het regiments-onderricht, zijn zoo ver gekomen, dat zij geen enkelen last meer durven geven zonder zien te verschuilen achter den bri gade-generaal; deze dekt zich achter den divisie-generaal, en deze weder achter den minister van oorlog, die bezwijkt onder eene ver antwoordelijkheid welke de zijne niet is. lVie den wagen moet mennenzeide de maarschalk Bugeand, utreJct hem. Q. De kurassiers van lleichshofen. Men leest in een Fransch blad De kurassiers van Reichshofen zijn populair in Frankrijkzij ver dienen het te zijn en zullen bet blijven. Zoo de dag van 6 Augustus 1870 op nieuw het onherstelbaar onvermogen van ruiterij, die tegen infanterie chargeert, heeft aangetoond, heeft hij ook bewezen dat de Fransche ruiters op het slagveld hunnen ouden goeden naam weten te handhaven en dat zij daarin evenmin als vroeger aan anderen iets toegeven. De beroemde charge vaii Balaklava, een wonder van held haftigheid en van dolzinnigheid waarop het Engelsche leger, on danks de mislukking van dien schitterenden aanval, terecht trotsch is, is, wat moed betreft, door niets, overtroffen geworden, maar de Fransche kurassiers hebben aan hunne vroegere wapenbroeders niets te benijden; zij zijn even dapper eene onvermijdelijke nederlaag te gemoet gegaan, die zij, helaaseven duur hebben betaald. Zij hebben zich de waardige zonen getoond van hen, die de generaal Milhaud te Waterloo aanvoerde en die de schrijver van les Misérables ons zoo prachtig geschetst heeft. Ongelukkig genoeg is de heldenmoed niet de eenige trek van ge lijkenis tusschen deze dappere soldaten en hunne vaderenbeiden hebben gestreden in de ongunstigste omstandigheden, die men zich verbeelden kan. Wie herinnert zich niet den noodlottigen hollen weg, waarop de aanvoerders niet gelet hadden, en waarin de kurassiers Men weet, wat Canrobert daarvan zeide: C'est magnifique, mais ce n est pas la, guerre.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 98