92 van Milhaud, na den heuvel te zijn opgerend, verzwolgen werden, alvorens den vijand te hebben kunnen bereiken? Te Beichshofen vinden wij, in plaats van eene sloot, twintig, zonder de andere hin derpalen te rekenen, en zoo men daarbij de tienmalen moorddadiger uitwerking der hedendaagsche vuurwapenen voegt, zal men zien, dat de poging nog onmooglijker, nog wanhopiger was dan te Waterloo! Keeds op den dag na den 6dcl1 Augustus behoorden de kurassiers van Beichshofen tot de legende. Later hebben kabinets-dichters kronen voor hen gevlochten, minder ouverganklijk dan de herinnering van hun schoon gedrag. Men heeft in Frankrijk zoo zeer misbruik gemaakt van overdrijving, gedurende den krijg zijn zoo veel fabelen opgedrongen geworden aan de algemeene lichtgeloovigheid, en de dichtkunst, of juister de verzenmakerij, heeft zulke welbekende ge woonten, dat de gemoederen, zoo al niet de koude, toch de stellige of zij, die er zich op laten voorstaan het te wezen, geëindigd zijn met zelfs de kurassiers van Beichshofen te verdenken. Men moet thans vergiffenis vragen voor dezen beleedigenden twijfel, ik wil zeg gen voor dezen halven twijfel, aan de brave escadrons, die de brigade Michel en de divisie Bonnemains vormden. Wij bezitten nu een volledig verhaal van hunnen dubbelen aanval, opgesteld door rechters, niet partijdig voor de Franschen, niet zeer voor hen ingenomen, en dit verhaal, t welk geen ander is dan dat van den Pruisischen ge- neralen staf, in zijn werk over den jongsten Duitsch-Franschen oor log, waarvan de derde aflevering onlangs verschenen is, toont ons niet alleen den vijand, oprechte hulde bewijzende aan de slecht be loonde dapperheid van de Fransche ruiterij, maar doet ook alles uit komen, wat in deze zaak geschikt is om de verbeelding te treffen. Ongelukkigerwijze, men moet het wel erkennen, zoo de verbeelding getroffen wordt, de rede wordt het nog meer, en wei ten nadeele van de Franschen. Teder zal zeker dit verhaal met nieuwsgierigheid en belangstelling lezen. De vertaler van het werk, de heer de la Cerda, zal het ons niet te zeer ten kwade duiden, zoo wij hem voor uit loopen door een uittreksel onder de oogen onzer lezers te brengen. Het is eén uur in den namiddag. De kroonprins is zoo even op het slagveld gekomen. Men vecht sedert den ochtend. De linkervleu gel van het Fransche leger heeft tegenover zich twee Beiersche dïvisiën het centrum, saamgetrokken op de hoogten voor Froschweiler, houdt het vijfde Pruisische legerkorps in bedwang, waarvan een gedeelte reeds de fsauer is overgetrokken en zich gereed maakt om de Fransche stellingen te nemen; de rechtervleugel is sinds twaalf uur slaags met

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 99