VARIA, Handelingen van den Huitschen Keizer om den militairen geest bij zijn leger levendig te honden. Het Militair Wochenblatt gaf onlangs eene beschrijving van hetgeen, gedurende 1873, in Duitsch- land is gedaan als huldebetoon aan hen, die zich in het bloedige drama van 187071 jegens het Vaderland verdienstelijk hebben ge maakt. Wij vermelden daaruit het volgende. Den 19den Januari, den verjaardag der veldslagen van Buzenval en St.-Quentin, werden, in tegenwoordigheid des Keizers en van vele generaal- en hoofdofficierenin de kerk van Potsdamde vero verde adelaars en standaarden opgehangen, boven de graftombes van Prederik Willem I en van Prederik den Groote. Maakte deze plechtigheid indruk op de aanwezigen, de 2e September, de verjaar dag der capitulatie van Sedanovertrof in dit opzicht alles. In de eerste plaats werd, op dien dag, op de Königsplalz te Ber lijn, het monument der overwinning onthuld. Het bronzen basreliëf, gegraveerd op een der zijden van het voetstuk, stelt den zegevieren den intocht der troepen te Berlijn, op den 16den Juni 1871, voor; daarboven leest men de woordennllet dankbaar vaderland aan het overwinnend leger". Ten tweede toonde de Keizer ook aan de nakomelingschap zijne erkentelijkheid jegens hen, die hem in den oorlog het best ter zijde stonden, door aan de nieuwe werken en gewijzigde forten van Metz en Straatsburg de namen te geven der uitstekendste Pruisische Generaals. Verder had de Keizer marmeren borstbeelden doen vervaardigen van alle Pruisische Generaals, die in de oorlogen van 1864, 1866 en 187071 den heldendood zijn gestorven of aan de gevolgen

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 286