280 hunner wonden zijn overleden. Hij schonk die borstbeelden op den 2den September aan de Kadettenschool te Berlijn, met, het doel, de toekomstige officieren te toonen, hoe het leven en sterven van den soldaat het verdienstelijkst is. Alle regimenten, waarvan de kommandanten gesneuveld of ten gevolge hunner wonden overleden waren, ontvingen te gelijkertijd de portretten dier officieren, ten einde de herinnering levendig te houden aan de chefs, die hun'leven hebben ojjgeofferd voor de eer des lands en voor de roem van hun korps. Eindelijk vaardigde de Keizer deu 2d™ September een besluit uit, krachtens hetwelk in alle kerken marmeren tafels zullen worden ge plaatst. Op die tafels worden, onder een toepasselijk opschrift, de namen vermeld van de mannen der gemeente, die in den laatsten veldtocht hunne vaderlandsliefde met den dood bezegelden. Zoo wor den die namen voor de nakomelingschap in eere gehouden. Ons blijft thans nog over, mede te deelenop welke eigenaardige wijze de Keizer, volgens kabinetsorder van den 9den Januari 1873, de namen heeft willen vereeuwigen van de officieren en soldaten, die gedood of doodelijk gewond werden, terwijl zij het vaandel van hun regiment verdedigden. Hunne namen worden gegraveerd op zilveren ringen, welke om den vaandelstok worden bevestigd. Zes en twintig vaandels of standaarden hebben deze insigniën ontvangen ten einde den heldendood te eeren van hen, die zoo roemrijk vielen bij hunne verdediging. Gezag in het leger. In den Duitschen Rijksdag werd bij ge legenheid der discussie over een nieuw militair strafwetboek, door den Veldmaarschalk Von Moltke eene redevoering gehouden, waarin o. a. de navolgende woorden bijzonder onze aandacht troffen. //Wanneer wij eene wet voor het leger het licht willen doen zien, zoo mogen wij ons niet uitsluitend op een burgerlijk juridiesch, maar moeten wij ons op een militair standpunt plaatsen. Autoriteit en gehoorzaamheid, in een woord, discipline, is de ziel van het leger, de discipline maakt van een leger eerst, hetgeen het zijn moet; een leger zonder discipline is eene kostbarein den oorlog ontoereikende en in tijd van vrede gevaarlijke instelling. Niet de straffen zijn het alleen, waardoor wij de discipline staande houden, in de eerste plaats doet dit de geheele militaire vorming van den soldaatzijne gewoonte aan orde, stiptheidpropreteit en gehoorzaamheid. Maar

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 287