332 de voordeeligste. Op zulk terrein kunnen vrije benden en gewapend landvolk den vijand ongezien naderen, hem overwachts aanvallen, en, indien de aanval mislukt en zij in het nauw worden gebracht, spoor loos weer verdwijnen. De meeste volksoorlogen, die van langen duur of goede gevolg geweest zijn, hebben een zoodanig oorlogstooneel gehad. De landerijen der Vendée. met vele waterwegen doorsneden, maakten het mogelijk voor de inwoners, die door dappere aanvoer ders geleid werden, de veel talrijker legers der Fransche republiek langdurig en met goed gevolg te bestrijden. De vreeselijke energie van het ncomite du salut public", dat het bevel gaf, alle ingezetenen te verdelgen, de wouden en woningen te verbranden en het land in eene woestenij te doen veranderen, was niet in staat den opstand geheel te bedwingen. In den laatsten Poolschen strijd der vertwijfe- ling (anders toch kan men eenen oorlog, bijna zonder wapenen en zonder eenig uitzicht op goed gevolg gevoerdwel niet noemen) vonden de voor hunne nationaliteit en godsdienst vechtende Polen toen zij door de overmacht hunner vijanden in het nauw gedreven waren, in de zich, uren ver uitstrekkende, wouden een veilig toe vluchtsoord. Volkswapening in Tiet gebergte. In het gebergte, vooral in het hooggebergte, kan de guerilia-oorlog het gemakkelijkst, en tevens het krachtdadigst worden gevoerd. De ingezetenenmeestal ruw en gehardhebben weinig behoeften en zijn oorlogszuchtig. De na tuur, met hare vele vaste stellingen en menigvuldige schuilhoeken, begunstigt de in het gebergte wel bekende inwoners. Hoe ontoe- gangelijker en onherbergzamer het gebergte is, hoe minder goede wegen daardoor voerendes te grooter bezwaren zal de vijand te bestrijden hebben. In den Kaukasus hebben de Tscherkessen onder hunnen profeet en held Schamyl de Pussen gedurende tientallen van jaren weerstaan. De opstand der Tyrolers in 1809 kon slechts met moeite door de Franschen bedwongen worden. De inwoners van Katalonië hebben in den Spaanschen bevrijdingsoorlog de Franschen groote schade berokkend. In de Baskische provinciën hebben de carlistisch gezinde inwoners in den laatsten Spaanscheu successie-oorlog langen tijd de inspanningen van de Christinos getrotseerd. In Napels en Sicilië zagen wij in het begin dezer eeuw een schaar van struikroovers langen tijd de inspanningen der Franschenen in onze dagen de ingeze tenen van de Abruzzen en de bergachtige Capitanata den Sarden een

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 339