335 onderdrukt wordenenkel omdat hij in het Engelsche leger een vasten steun vond. Maar even als Wellingtons leger den guerilla's tot steun diende, zoo maakten deze wederom hem het bereiken mogelijk van zijn doelde guerilla's vermoeiden de Eranschendoor hunne gedu rige aanvallen, tot uitputting toe; en nadat deze geheel afgemat waren en hun leger verzwakt was, konden de Engelschen hen licht in het veld overwinnen. Gebruik iler geregelde troepen. Indien een geregelde troep eene volkswapening moet ondersteunenzoo moet hij de zwermen der op standelingen tot reserve strekkenen altoos daar in werking treden waar een dreigend onheil afgewend, of eene nog twijfelachtige over winning verzekerd moet worden. Op deze wijze zijn ook in 1809 de onder generaal Chasteler naar Tyrol gedetacheerde troepen ge bruikt worden. Kansen op goeden uitkomst. Eene volkswapening, die in het gebergte, met gebruik van alle middelen, naar vaste beginsels en met beleid gevoerd wordt, biedt den vijand eenen grooten, moeielijk te overwinnen tegenstand. In den ouden tijd zien wij Sertorius en Yiriathes aan het hoofd van een handvol manschappenin de Spaansche en Lusitaansche ge bergten de legers van het toen zijn hoogste macht bereikt hebbende Rome trotseeren. Welk eenen tegenstand heeft Castriota, de Scanderbeg, in de bergen van Epirus met zijne Albaneezen niet geboden aan de Turken, voor welke toen geheel het avondland sidderde. De weinige inwo ners der zwarte bergen (van Montenegro) hebben zich weten vrij te maken van het juk der Turkenen waren niet alle inspanningen der Turken, om hen weer te onderwerpen, te vergeefs? Kort gele den hebben wij een handvol Kandioten gedurende eenige jaren tegen stand zien bieden aan talrijke Turksche legers, en hoewel klein van getal, hebben zij menige schitterende overwinning behaald. Niet de ywapens van den overmachtigen vijand, maar alleen de honger heeft hen overwonnen en verstrooid. Verhouding der officiersrangen. Volgens de nieuwe Duitsche legerorganisatie bezit het koninkrijk Wurtemberg een kader officieren, in getal ongeveev overeenkomende met dat der Oost-Indische Infan terie (formatie vóór de expeditie tegen Atjeh).

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 342