VARIA. Duitsche officiëele geschiedenis van den jongsten oorlog. On langs is de vijfde aflevering van het door den Pruisischen generalen staf saamgestelde werk over den jongsten krijg tegen Frankrijk in het licht gekomen. De Kölnische Zeitung van 30 April geeft daarvan de volgende ontleding //De vijfde aflevering voltooit het eerste deel en behelst een over zicht van de gebeurtenissen bij de Ie en IP armee op den 15en Augustus, daarna het verhaal van den slag bij Yionville of Mars- Ia-Tour, vervolgens van de gebeurtenissen tot den vooravond van den slag bij Gravelotte, op den 18cn Augustus. Aan de oordeelvellingen over het genoegzaam en hoogst gunstig bekende werk nog iets toe te voegen, schijnt overbodig. Alleen moeten wij verklarendat de voor ons liggende aflevering hare voor gangsters in stiptheid en plastische voorteling niet alleen evenaart, maar onzes inziens overtreft. Het in spanning houdende, ja drama tisch boeiende juist van dezen slag, het wanhopig, bijna titanisch worstelen om de zege, de opwekkende wisselingen van dezen (in verhouding tot de strijdende troepen) bloerligsten kamp der eeuw worden aanschouwelijk gemaakt op eene wijze, die de nuchterheid van officiëele bescheiden nu en dan geheel verloochent. Wij volgen, terwijl wij het meest belangwekkende doen uitkomen, den draad der gebeurtenissen. Ha den slag van Colombey-Nouilly (Borny, op 14 Aug.), die de Frauschen in de vesting Metz geworpen had, geraakte men in het Duitsche hoofdkwartier zeer spoedig tot de overtuiging, dat beoosten J o o

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 649