Y A R I A. Hen nieuw werk van den kolo?iel Lecomte De Zwitsersche kolonel Lecomte heeft het eerste der drie deelen het licht doen zien van eene Relation historique et critique de la guerre franco-allemande en 187071, dat met drie kaarten verrijkt is. Dit belangrijke werk vormt een natuurlijk vervolg op de geleerde studiën, die de heer Lecomte gewijd heeft aan de voornaamste mili taire gebeurtenissen van onzen tijd. Gezamenlijk vormen zij reeds een schoon historisch gedenkteekenzij hebben ecne groote waarde en zullen die altijd behouden, hetzij door het aantal en de nauwkeu righeid van de berichten, hetzij door de bekwaamheid, waarmede deze worden te boek gesteld, hetzij eindelijk door de belangwekkende be schouwingen, die er aan worden vastgeknoopt. Als leerling en bewonderaar van Jomini zet Lecomte de overle vering van die hooge krijgskundige kritiek voort, waaraan de naam van zijn meester verbonden blijft. Dit eerste deel begint met eene heldere uiteenzetting van de poli tieke en diplomatieke voorvallen, die de oorlogsverklaring hebben voorafgegaan. Dit hoofdstuk, ofschoon niet uitsluitend van gewicht voor den krijgskundige, is een der belangwekkendste van het boek. Het is waar, dat wij niet de gelijke geestdrift voor de krijgskunst gevoelen als de colonel Lecomte, die haar kunst der kunsten noemt, in eene vervoering, waarin wij niet kunnen deelen. Dit artikel had moeten geplaatst zijn voor de boekbeschouwing op blz. 007 van den vorigen jaargang, doch is toen abusivelijk blijven liggen. Eed.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 84