94 aansluiting aan Nederland te kennen gegevenveelal schenen de hoof den eene afwachtende houding geraden te achten, tot dat de strijd tusschen Nederland en Groot-Atjeh zou zijn beslist; met eenige on- derhporigheden kon de commissie niet in aanraking kome.nomdat zij bepaald vijandig gezind waren; voor de verspreiding der procla matie in die landschappen moest de hulp van naburige hoofden wor den ingeroepen. 4°. In de meeste gewesten buiten Java en Madura werd de in- en uitvoer van oorlogsbehoeften verboden; een voorzichtigheidsmaatregel, door de omstandigheden geboden, maar waaruit niet moet worden afgeleid, dat in de Nederlandsche bezittingen een gevaarlijke terugslag van de gebeurtenissen in Atjeh is ondervonden. Wel werdenzoo als hieronder zal blijken, van Atjehsche of van aan Atjeh bevriende zijde pogingen tot opruiing aangewend, maar zonder eenig resultaat. Een der gewestenwaarop de bedoelde voorzichtigheidsmaatregel werd toegepast, was het gouvernement van Celebes. Bij die toepassing moest weder de positie van Paré Paré de aandacht trekken. Naar die haven worden van Singapore de meeste wapenen en ammunitie voor Celebes uitgevoerden zoolang de vorst van Sidenring het leen- bezit van Paré Paré heeft, kan het Nederlandsch-Indisch Gouverne ment er den invoer niet verbieden. 5°. Aan de Nederlandsche consulaten te Singapore en te Penang werd het personeel toegevoegd en werden de middelen verstrekt, die zij behoefden om hunne zoo belangrijk geworden werkzaamheden naar behooren te kunnen vervullen en het Nederlandsch-Indisch Gouver nement op de hoogte te houden van hetgeen in de Straits omtrent de handelingen der Atjehers en hunne vrienden kon vernomen worden. De dienstendie onze agenten in de Straits bewezen hebbenwaren geheel geëvenredigd aan de gewichtige taakdie hun was opgedragen. 6ö. Te Batavia werd bij het departement van oorlog een bureau voor de krijgsverrichtingen in Atjeh geformeerd, speciaal belast met de voorbereiding der tweede expeditie en met het inwinnen van alle inlichtingen omtrent het vijandelijk gebied, welke, hoe dan ook, konden verkregen worden. Alle in Atjeh bekende personen, die in Nederlandsch-Indië of door onze agenten in de Straits opgespoord konden wordenwerden voor of bij dit bureau gehoordvertrouwde

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 101