4 verzet dadelijk den kop ingedrukt. Daartoe was in April 1862 eene tocht noodig naar Manipa en Toerangan; in November van hetzelfde jaar eene expeditie naar Mandhar, die de bezetting van Balang Nipa ten gevolge had, en in October en November 1863 naar de Tora- thealanden. Als lid in den Raad van Nederlandsch-Indië bleef de generaal Kroesen werkzaam tot Januari 186S, toen hij op verzoek eervol uit 's lands dienst werd ontslagen. Wat hij in die betrekking heeft gedaan, speciaal voor het leger, is voor ons met den sluier des geheims bedekt. Alleen weten wij, dat hij in 1866 den eersten stoot gaf tot de later door den generaal Andresen als legerkomman- dant voorgestelde en met 1° Januari 1S70 ingevoerde verbeterde voeding der troepen van het Indische leger. Toen de generaal Kroesen in 1868 naar het "Vaderland terug keerde, was het zijn voornemen, daar zijne verdere levensjaren door te brengen. Een ruim pensioen stelde hem in staat, eene welver diende rust te genieten; in het bezit van eene echtgenoote, die hij innig liefhad, en van kinderen, die zijne oogappels waren, had de generaal inderdaad niets meer te wenschen. Jn het begin van 1869 trad evenwel de luitenant-generaal An dresen als bevelhebber van het Indische leger af, en noodigde de toenmalige minister van koloniën, de heer De Waal, ingevolge de hevelen des Konings, den generaal Kroesen uit, het bevel over dat leger op zich te nemen. Het persoonlijk belang des Generaals verzette zich hiertegente genover een aangenaam leven in Nederland, waar de opvoeding zijner kinderen het best verzekerd was, stond eene moeilijke en ondankbare betrekking in Indië. Doch toen de minister de vleiendste verzeke- xing gaf van het hooge vertrouwendat de Regeering in den generaal Kroesen stelde, toen deze dus konde rekenen op steun en medewer king ten aanzien van al hetgeen, naar zijne meening, voor het In dische leger noodig was, toen zweeg het persoonlijk belang; toen meende de Generaal, dat zijne optreding als legerkommandant in het belang zou kunnen zijn van het leger, dat hem dierbaar was. En hij keerde naar Indië terug, om het legerbevel op zich te nemen en met het plan, om, sterk door het vertrouwen dat door het opperbestuur in hem werd gesteldde hervormer te zijnwaar aan het leger behoefte had.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 11