114 werping bereid, maar meenden aanvankelijk de hun voorgelegde ver klaring niet te mogen teekenen, alvorens zich verstaan te hebben met den radja van Troemon, die hun voor eenigen tijd had geraden zich aan hem te onderwerpen, opdat hij hunne gezamenlijke onder werping aan het Gouvernement kon aanbieden. De kommandant van de Metalen Kruis overtuigde hen echter, dat zij de tusschenkomst van Troemon niet behoefden, en allen teekenden de verklaring. Malaboe verzocht om, even als Troemon een eigen vlag te mogen blijven voeren, welk verzoek aan den regeerings-commissaris werd overgebracht. Met Tanom, benoorden Waylah, kon menwegens de branding, niet in aanraking komen. Voor Rigas gekomen, zond de kommandant van de Metalen Kruis een inlander met zijn brief naar den walde vorst en de hoeloebalangs waren naar Atjeh vertrokken maar een bloedverwant van den vorst schreef op den brief een zoo ongepast antwoord, dat de kommandant eene bestraffing noodig achtte, weshalve hij veertig granaten in de kampong liet werpen. Vermits hem bericht was, dat Patty en Telok Kroet even vijandig gezind waren als Rigas, achtte hij het onnoodig die plaatsen aan te doen. Loong en Lepong hadden zich reeds onderworpen bij de Nederlandsche au toriteiten in Atjeh. Naar aanleiding van het verzoek van den radja van Malaboe, schreef de gouvernementscommissaris aan den radja van Troemon een brief, waarin hij hem te kennen gafdat zijne bemoeiingenom de Atjehsche staten aan de westkust tot onderwerping aan het Nederlandsche Gou vernement over te halen, werden gewaardeerd, en waarin hem tevens werd opgemerkt, dat het wenschelijk zou zijn, wanneer ook hij de verklaring teekende, die aan de andere radja's was voorgelegden de Nederlandsche vlag ging voeren. Sedert heeft de gouverneur vrn Sumatra's Westkust aan den radja van Troemon een bezoek gebracht, en is de verklaring door dezen geteekend, terwijl ook Malaboe de Nederlandsche vlag heeft aangenomen. Aan denzelfden gouverneur werd de regeling der betrekkingen met het eiland Simaloer (ook Hog- eiland of Poeloe Bali genoemd) overgelaten. tiet resultaat van de pogingen, om de onderhoorigheden tot on derwerping te brengen, kan geresumeerd worden in het hier volgend overzicht, waarbij de volgorde der staatjes van Troemon op de West kust tot Temiang aan de Oostkust is in acht genomen.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 121