122 Enkele buitenlansche officieren van gezondheid werden in hun rang tijdelijk gedurende den Atjehschen oorlog bij het Indische leger ingelijfd. I. Werving. In Indië werden gunstige bepalingen gemaakt in het belang der werving en o. a. de handgelden verhoogd. De vredesformatie van het Indische leger werd tijdelijk vermeerderd met 116 officieren en 3407 mindere militairen. Het Nederlandsch-Indisch leger werd versterkt met 73 Nederland- sche (gedetacheerde) officieren, waaronder 13 officieren van gezond heid, en 4 buitenlandsche militaire geneesheeren; bovendien werden uit Nederland naar Indië overgeplaatst 40 officieren, waarvan 1 officier van gezondheid. In 1873 zijn, behalve 300 mariniers, naar Indië gezonden 3981 militairen; in 1874 is met de uitzending per stoomschip doorgegaan van alle aangeworvenen, telkens zoodra een voldoend aantal veree- nigd was. In 1873 zijn in Indië aangevoerd 63 getrokken vuurmonden, be nevens 2 berghouwitsers van 12 c. M. en 4 mitrailleurs. De getr. vuurmonden waren naar hun kaliber verdeeld als volgt: 3 kanons van 16 c. M., 16 kanons van 12 c. M., 18 kanons van 12 c. M. kort, 8 achterlaadkanons van 12 c. M. en 18 bergkanons van 8 c. M. Voor de uitrusting van het espeditiecorps werd voorts uit Engeland ontboden het noodige materieel voor den aanleg van een paarden spoorweg ter lengte van 6 kilometers; het rollend materieel voor dien spoorweg werd in Indië vervaardigd, waar tevens een aantal debarkementsmiddeleneen ziekensloep en 10 houten ziekenbarakken, de laatste elk voor 40 man, werden gereed gemaakt. Eene groote hoeveelheid ijzerdraad voor de vervaardiging van versperringen en 4600 kilogrammen lithofracteur werden ter beschikking gesteld van den chef der genie bij de expeditionaire macht. Door de zorgen van het topographisch bureau te Batavia werden uit de gegevens, die de eerste expeditie daartoe had opgeleverd, als mede naar de mededeelingen van spionnen en vertrouwde berichtgevers, eene schetskaart van het rijk van Atjeh op een schaal van 11 000 000 en een meer gedetailleerde schets van Groot-Atjeh op 120 000 vervaardigd, die, door lithographie gereproduceerd, zooveel mogelijk werden uitgedeeld onder de officieren voor de tweede expeditie bestemd-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 129