127 hadden. De oorlogsschepen ankerden dicht onder den wal in linie van bataille. Met het aanbreken van den dag openden zij op den linkeroever en het land bewesten kwaila Tjankoel een hevig en wel gericht granaat- en kartetsvuurdat later onder stoom werd voort gezet. Inmiddels namen het 14de en het rechter half 3de bataillon in de sloepen plaats, om te debarkeeren, onder bedekking van de ge wapende sloepenflotille, in twee divisiën verdeeld. Het schip, dat het andere deel der 2de brigade aan boord had, bereikte, door eenige averijde debarkementsplaats te laat om aan de beweging te kun nen deel nemen. Het vuur der schepen noopte den vijand zijne versterkingen te verlaten. Dat vuur was onbeantwoord gebleven, doch toen de sloepen tot op geweerschot afstand onder den wal gekomen warenwerd door den aan het oog onttrokken vijand een levendig geweervuur op de onzen geopend. Mocht hierdoor al een oogenblik weifeling ontstaan onder de sloeproeiers (koelies te Batavia als roeiers geengageerd) het voorbeeld van den generaal-majoor Verspijck en een luid hoerrah der troepen waren genoeg om die weifeling te overwinnen en met vaste hand tegen 's vijands slecht gerichte schoten te doen inroeien. Ten 9 uur bereikte een sectie van het 14de bataillon het eerst den vijandelijken wal; deze snelde tegen den duinrand op, die den vijand tot dekking diende, en weinige minuten later was die duin rand beklommen door het geheele 14de en het rechter half 3de ba taillon. De vijand had, na korten tegenstand en met achterlating van 10 dooden, de wijk genomen. Bij het aanbreken van den dag waren de ZeelandMetalen KrvAs, Vice-admiraal KoopmanBorneo en jRiouw westwaarts gestoomd, om de versterkingen tusschen kwalla Gighen en de Atjeh-rivier te beschieten. Naar het vastgestelde operatieplan zou men trachten langs het strand tot de monding der Atjeh-rivier te komenvervolgens de beide oevers dier rivier zoeken te bemachtigen en daarna, onder gestadige medewerking der marine, langs de rivier den kraton zien te bereiken. Overeenkomstig dat plan zond de generaal-majoor Yerspijck on middellijk het rechter half 3de bataillon, gevolgd door het rechter half 14de, in westelijke richting langs het strand voorwaarts, terwijl het linker half 14de bataillon in last kreeg eene lagune over te

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 134