128 gaan, die zich op ongeveer 300 passen evenwijdig aan de kustlijn uitstrekt. Laatstbedoelde afdeeling, die de linkerflank der strand- kolonne moest dekkenwerd evenwel spoedig teruggeroepennaar dien het bleek, dat zich aan de landzijde geene versterkingen be vonden, en zich daar slechts enkele Atjehers ophielden. De drie halve bataillons zetten nu gezamenlijk den westwaartschen marsch voort, met het doel de kampong Lammga die echter later bleek te veel bezijden de operatielijn te liggen te nemen; zij vonden niet alleen alle strandbentings, maar ook de verdere me nigvuldige versterkingen alle verlaten, en namen die, telkens na zorgvuldige verkenning, in bezit. Blijkbaar had het vuur der marine den vijand tot den aftocht gedwongenen had hijdoor de keuze van het lanaingspunt verrast, zich niet aan den flankaanval der onzen durven blootstellen. Ten drie uur werd in eene schoone grasvlakte het bivouac op geslagen, dat later op dien dag door den opperbevelhebber werd geïnspecteerd en nog dienzelfden avond ook door de 3de brigade betrokken werd. Uitgenomen het groot hoofdkwartier, de vestingartillerie, de cava lerie en enkele afdeelingen der 3de brigade, werd den 9den December de gansche expeditionaire macht ontscheept. Het succes van dien dag was volkomen; aan onze zijde telde men slechts enkele licht gewonden. Den ÏCD™ December werden de aan boord gebleven compagniën der 3de brigade aan wal gebracht. Ter voortzetting der operatiën rukten twee kolonnes, onder bevel van den generaal-majoor Verspijck, naar het westen voort, te weten de 2de brigade aan de landzijde der lagune, en de 3de langs het strand, ter ondersteuning van eene poging, die de landingsdivisie zou doen, om de kwalla Gighen te forceeren. Geen der beide kolonnes onmoetten den geringsten te genstand; ook nu weder deed het welgericht vuur der marine den vijand zijne werken verlaten, zelfs vóór de nadering der troepen, en toen de rechter kolonne, omstreeks 2 uur in den namiddag, de kwalla Gighen had bereikt, seinde de 2de bevelhebber dat de ope ratie der landingsdivisie onnoodig bleek. De omtrekkende beweging der linker kolonne had wellicht medewerkt om den vijand tot den aftocht te dwingen. Des avonds ging ook de 2de brigade de la gune over, op welker zuidelijken oever het bivouac werd betrokken. Den llden December werden het hoofdkwartier en de cavalerie

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 135