132 deze zich ten tweeden male zuidwaarts afbuigt. Daar de Atjehers ook dit werk met geweervuur bemoeielijkten en een viertal onzer soldaten wonddennam eene compagnie van het rechter half 9de bataillon aan de overzijde stelling en verdreef den vijand van daar. Den 17den kwam de brug gereed, waarop het linker half 9de bataillon de brug overtrok en tusschen de beide zuidwaarts ge keerde lagunetakken positie koos, zonder iets van den vijand te bespeuren. In overleg met den kommandant der maritime middelen werden voor den I8<len December de navolgende bewegingen gekomman- deerd. Terwijl de marine door haar vuur het nipabosch op den rechter Atjeh-oever van vijanden zou trachten te zuiveren, moest de kolonel Wiggers "Van Kerchem met 3 halve bataillons infanterie, 8 mortieren, 20 cavaleristen en 1 compagnie genie-troepen uit kotta Moesapie deboucheerenvervolgens naar het westen voortrukken en zich ter geschikter plaatse zuidwaarts wenden, ten einde eene arbeidersko- lonne te dekken, die, onder directe bescherming van compagniën infanterie en 2 sectiën artillerie, door den overste Pel aangevoerd, het werk van den lö^en zou hervatten. ïvlocht het die kolonne gelukken het nipabosch door te komen, dan zou de hoofdmacht, onder den kolonel Wiggers Van Kerchem, den weg van den overste Pel volgen, bezuiden het bosch zuidwestwaarts marcheeren en, zoo mogelijk, door bemachtiging van de woning van Toekoe Kali (kam pong Penajoeng)den rechter Atjeh-oever van vijanden zuiveren. Links moest het linker half 9de bataillon post vatten nabij eene brug over den westelijken lagunetak, omstreeks 1200 M. zuidelijker gelegen dan de door ons herstelde, en daardoor de linkerflank dekken, terwijl eindelijk de marine-landingsdivisie met de sloepenflotille de rivier zou opvaren, om de voorwaartsche beweging aan de rechterzijde te steunen. Den 18tt™ December werd deze operatie in goede orde uitgevoerd van den vijand ondervond men slechts geringen tegenstand, doch het dichtbegroeid terrein was oorzaak van herhaald oponhoud. Toch werd het doel volkomen bereikt. De gewapende sloepenflotille, die uit eene benting op den rechteroever, bezuiden het nipabosch, was bestookt gewordenhad de rivierversperringen nabij die benting ge forceerd en daarop den vijand uit zijne met geschut bewapende po sitie verdrevenhet vermeesterde werk werd bezet gehouden. De

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 139