schuldigen of te veroordeelen. Hij was zachtaardig van karakterzijn inborst bracht het geenszins mede, zich velen tot vijand te maken, zooals hij, bij zijn stelsel, moest doen. Dat hij dit deed, ook al keurt men het wellicht niet goedmoet te meer reden geven om de overtuiging te vestigen, dat het persoonlijk belang, de particuliere overwegingen, tot zwijgen werden gebracht, zoodra de generaal van oordeel was dat 's lands belanghet belang van het leger, eene tegen strijdige beslissing eischte. Bij al zijne handelingen stond steeds dit belang op den voorgrond; onverpoosd werd er naar gestreefd, dit te behartigen. Dat niets des generaals aandacht ontging, dat aan alles wat daarvoor in aanmerking kwamde hervormende hand werd geslagenbewijzen mede de bundels algemeene orders, van 18691872 in het licht gege ven. Men heeft daarin gezien eene afkeurenswaardige zucht om alles te reglementeeren. Ten onrechte evenwelwant de uitgifte der alge meene orders berustte op het beginseldat de officieren datgene, wat zij van de bepalingen moeten hennen, ook moeten kunnen vinden. Daarom werden de vroegere «circulaires", die nergens compleet aan wezig wareningetrokken en door algemeene orders vervangen daarom werden reglementen en voorschriften openbaar gemaakt, die vroeger slechts aan weinigen bekend waren. Die bundels algemeene orders getuigen van het streven, met den geest des tijds mede te gaan; men moge sommige orders goed- of afkeuren, zij getuigen onophou delijk van 's generaals hooge belangstelling in het leger. Die belangstelling openbaarde zich naar alle zijden. Onverwacht zag men den generaal in de kazerne, om zich te overtuigen, dat de voeding der manschappen aan alle billijke eischen voldeed dan weer zag men hem tegenwoordig bij exercitiën en manoeuvres. Het valt niet te ontkennendat die aanhoudende controle over de chefs hare schaduwzijde heeft, doch ieder zal moeten instemmen, dat zij ook hare nuttige zijde heeft gehad en dat zij paste in het stelsel des generaalsomook door veelvuldige inspectiënuit eigen oogen te zien en daardoor tot verbeteringen te kunnen besluiten. De dagblad en tijdschrift-artikelen, waaHn geschreven werd over eenig militair onderwerp, ontgingen des generaals aandacht nooit; wellicht werd daaraan soms te veel aandacht gewijd. Het militair tijdschrift ontstond door den krachtigen steun van den generaal Kroesen. Toen de uitgevers het plan vormden, dat tijd- 6

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 13