133 hoofdmacht der kolonne betrok het bivouac te Penajoeng, en de overige troepen keerden terug naar kotta Moesapie 'en het strand- bivouac, welke laatste legerplaats des nachts, doch zonder eenig ge volg, door den vijand aan de oostzijde werd bestookt. De beide volgende dagen, 19 en 20 December, werden besteed ter verbetering van de communicatie tusschen kotta Perak en Pena joeng, alsmede tot uitbreiding van laatstvermelde legerplaats. Een gedeelte der gewapende sloepenflotille deed eene verkenning rivier opwaarts en stelde zich in verbinding met de macht te Penajoeng. Bij die gelegenheid werd de Atjehsche schoener Gipsy genomen, die later op de reede, als laadprauw, uitstekende diensten bewees. De bewaking der Atjeh-monding werd opgedragen aan de detachementen uit de Vorstenlanden (den 26sten December door mariniers van de vloot vervangen), de rivierbenting door eene compagnie infanterie bezet (den 2r>sten December teruggebracht tot 25 man), en den 213ten de overige expeditionaire macht te Penajoeng saamgetrokken, waar de opperbevelhebber dien dag omstreeks 2Vo uur na den middag aankwam. De kolonel Wiggers Van Kerchem had reeds den IQ"1011 het rechter half 14de bataillon op den linkeroever doen overgaan, ten einde kampong Djawa in bezit te nemen, en zoo doende het bivouac aan die zijde te vrijwaren voor het vuur des vijands, die zich daar van tijd tot tijd vertoonde; dit geschiedde zonder tegen stand te ondervinden, waarna eene tijdelijke brug ter onderhouding der gemeenschap werd gebouwd. Op 11- a 1200 pas bezuiden de postenketen trachtte de vijand versterkingen op te werpenwelke arbeid echter telkens gestaakt werdnadat een paar granaten van 8 c. M. de werken hadden verontrust; twee kanonnen bleven dus in batterijmet last van tijd tot tijd enkele schoten te doen. Het weder bleef voortdurend gunstig en hoewel de cholera niet was overwonnen, waren toch de rapporten van den dirigeerenden of ficier van gezondheid naar omstandigheden bevredigend. Vóór alles was het nu noodig de troepen zoo goed mogelijk te legeren, waartoe de volgende dagen werden gebruikt, wat tevens gelegenheid gaf, tijdens dit kortstondig staken der offensive bewe gingen, eene poging te doen om met den Sultan in aanraking te komen. Zoodra echter het bivouac behoorlijk was ingericht, werden de operatien hervat. Den 25stea December zou eene verkenning naar het zuid-oosten den toegang moeten opsporen tot eene open vlakte, die, naar het

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 140