7 schrift op te richtenmaakte de redacteur zijne toetreding afhan kelijk van de voorwaarden, dat de inteekeningsgelden door de mili taire administratie zouden worden ingehouden en dat niet-geheime officiëele stukken zouden mogen worden gepubliceerd. Die voorwaar den werden, dadelijk na 's generaals optreden als legerkommandant, aan zijne beslissing onderworpen. Yoor de inhouding der gelden werd de last gegevenomtrent de tweede voorwaarde werd een voorstel aan de Regeering gedaan, dat weldra door eene gunstige beschik king werd gevolgd. Die beschikking bij de Redactie overbrengende, voegde de generaal er bij, dat hij zich voorstelde, van de verkregen machtiging een ruim gebruik te maken. Door die maatregelen en beslissingen verkreeg het tijdschrift le vensvatbaarheid de ondervinding heeft het geleerd. Men heeft wel eens, in sommige dagbladen, beweerddat het tijd schrift door generaal Kroesen werd geïnspireerd, dat hij invloed uit oefende op de plaatsing van stukkeuenz. Zijdie zoo spreken hebben den generaal nooit gekendiets dergelijks wasvan iemand van zijn karakter, niet te verwachten. Hij noemde elke poging loffelijkdie strekken moesttot verbetering te geraken, ook al schoot zij soms te kort. Zijdie ze vroegenkregen de officiëele stukken, over een zaak handelende, en waren volkomen vrij, daaromtrent liunne eigene meening te uiten. De redactie stond steeds op een volkomen onafhankelijk standpuntnooit is eene poging gedaanom haar dat standpunt te doen verlaten. Hoezeer de generaal Kroesen het schrijven door officieren wenschte aan te moedigen, kan nog blijken uit het feit, dat herhaaldelijk, wanneer een opstel over eenig militair onderwerpdat door heldere denkbeelden uitblonk, in een der dagbladen voorkwam, de schrijver door tusschenkomst der redactie van dat blad werd uitgenoodigd zijn naam aan den generaal bekend te maken, opdat deze, zoo doende, bekend kon worden met de verdienstelijke mannen in het leger, en van hunne kennis en ontwikkeling ten behoeve van het leger de beste partij kon de trekken. De generaal Kroesen is geen algemeen bemind legerkommandant geweest. Hij streefde niet naar populariteit, en het grootste deel der officiereu, dat hem niet kende, vreesde hem veeleer dan dat het hem toegenegenheid toedroeg. Maar zijdie hem beter hebben ge kend, vooral diegenen die in zijne onmiddellijke omgeving werkten

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 14