143 gegeven doel voortbewegen. De tegenstand was gering; wel bad de kolonne nu en dan eenige oogenblikken een krachtig vuur te door staan; doch de vijand bleef geregeld wijken, zoodra hij goed onder het bereik onzer vuurwapenen kwam die hem nogtans aanzienlijke verliezen toebrachten, zoo als de talrijke bloedplassen in de ver overde kampongs bewezen. Met een verlies van 1 doode en 9 ge wonden onder welke laatsten 1 officier, waren ten 3 ure de zuidwaarts van den kraton gelegen kampongs bemachtigd; zij werden bezet door het 9de bataillon en de 4de compagnie artillerie, met het voornemen den volgenden morgen de omtrekkende beweging langs de oostzijde van den kraton voort te zetten. In verband hiermede begaf zich de opperbevelhebber den 24 Ja nuari naar kotta Petjoet, waar hij des morgens omstreeks 9 uur aankwam. De generaal-majoor Verspyck had inmiddels met dezelfde troepen, die den vorigen dag kampong Moendjing hadden genomen, de ope ration hervat. Terwijl het geweervuur in oostelijke richting bewees, dat men daar den vijand had ontmoet, deed eene compagnie van het rechter half 4de bataillon uit kotta Petjoet eene verkenning naar deu kratonvan waar onze troepen den ganschen nacht en ook nog dienzelfden morgen, zonder eenig verlies, soms vrij hevig beschoten waren; dit vuur had echter omstreeks 9 uur opgehouden. De be doelde compagnie baande zich, door tal van hindernissen, een wee naar s vijands bolwerk, kwam daar zonder tegenstand te ontmoeten binnen en vond de sterkte verlaten. De opperbevelhebber begaf zich op dit bericht zelf naar den kraton, en toen hij dien een uur later verliet, vertoonde zich aan de oostzijde een deel der troepen, waar mede de generaal-majoor Verspyck den vijand in oostelijke richting rad verdreven. Die troepen waren even als den vorigen dag op geringen tegen stand gestuit, de vijand trachtte zich kennelijk buiten het bereik snzer vuurwapenen te houaen en deed slechts nu en dan eene poging rm ons met geweervuur te teisteren. De luitenant-kolonel van der Heijden was met 3 halve bataillons m een batterij artillerie in zuid-oostelijke richting tot voorbij kampong Longbattah doorgedrongen en richtte hier groote slachting aan onder den soms in grooten getale zichtbaren vijand. Hij brak den strijd echter af, toen hem, met de tijding van den val des kratons, de last gewerd de vermoeide troepen naar Penajoeng terug te geleiden, 7 O

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 150