155 b. Het //vuurscherm" heeft geen nut doch kan integendeel ge vaarlijk zijn, indien de slagpin door het ontsnappende gas, dat zich in het scherm verzamelt, gebroken wordt en dit met haan en slagpin tegen het hoofd des schutters slingert. Overigens is ook het vuurscherm voor oorlogsgebruik te samenge steld en zal bij temperatuursverandering het caoutchoucschijfje eer hinderlijk dan voordeelig zijn en klemming te weeg brengen, zoodat tal van weigeringen zullen voorkomen. c. Een afgekorte afsluiter is bij het afscheuren van den bodem der huls gevaarlijker voor den schutter dan een afsluiter die de voorge schreven afmetingen heeft en tegen de bodem der huls sluit. Derhalve dienen afsluiters afgekeurd te worden, wanneer de knop van den grendel, nadat de stalen patroon in de kamer is gebracht, geheel omgedraaid en de kamer gesloten kan worden. cl. Eene verwijde of te groote kamer levert geen nadeel op wanneer de patronen goed zijn; kleine lengtescheuren der huls zijn niet schadelijk. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de hermetische afsluiting door de uitzetting der huls tegen de wanden van de kamer nooit volkomen plaats heeft ten gevolge van min of meer onregelmatige uitfreesing, verschil in dikte der hulzen enz. Het vilten en het vet-schijfje helpen die hermetische afsluiting te weeg brengen, en maakt die met goede patronen bij het achterlaadgeweer hoogst voldoende. De te Samarang waargenomen gasontsnappingen waren alzoo niet te wijten van het wapen mits de afsluiter de behoorlijke lengte heeft, waarop bij de korpsen dient te worden gelet, zie boven sub c maar aan de slechte vervaardiging der gebezigde hulzen; blijkbaar zijn deze slecht geperst en niet immer behoorlijk ontlaten (uitge gloeid) geweest, terwijl de voor de vervaardiging der hulzen gebruikte messingplaten te dun en van onvoldoende kwaliteit waren. Het af scheuren zal natuurlijk eer bij nieuwe dan bij reeds vroeger ge bruikt en weder gevulde hulzen voorkomen, want deze laatsten hebben de proef doorstaan. Bij onderzoek bleek, dat van alle patronen, waarvan zich bij de oefeningen te Samarang de bodem had losgelaten, de lengte belangrijk minder was dan die der model-hulzen; van de hulzen, die slechts 5 centimeters lang waren, was de bodem soms, en van die welke nog mindere lengte bezaten, altijd bij het schot afgescheurd. Voor

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 162