161 lerijen op te richten bij Makassar, op Celebes, en op het eiland Timor. Dit stelsel van verbetering van het Indisch paardenras is wel aan te bevelen, gelijk uit dit opstel zal blijken; maar de plaatsen, waar die stoeterijen gewenscht worden, zijn naar mijne meening min der gelukkig gekozen. Waarom? Dit zal later meer dan voldoende blijken. Alleen met het doel, om de regeering nog tijdig tot andere gedachten te kunnen brengen omtrent de eventueele plaatsing dier stoeterijen, zijn de hier volgende beschouwingen voornamelijk ter nedergesteld. Zij kan deze toetsen aan die van hare adviseurs.' Ook de soort der op te richten gouvernements-stoeterijen komt niet overeen met die, welke in dit opstel wordt aanbevolen. Ben ik goed ingelicht, dan zal op Celebes en Timor eene stoeterij worden op gericht, respektievelijk bestaande uit hengsten en merrien van het zelfde land, dus, wat de Branschen zouden noemen haras de pays. Dit stelsel van aanfokking is het mijne niet. Maar hoe dat stelsel ook moge zijn en welke inrichting de gewenschte stoeterijen zullen verkrijgen of zij moeten worden wilde, halfwilde dan wel zoogenaamde tamme stoeterijen, een grondig onderzoek is in allen gevalle wen- sehelijk, wil de regeering niet wederom geringe resultaten van hare stoeterijen verkrijgen. Dat onderzoek kan', geloof ik, gemakkelijker worden gemaakt, indien zij, behalve hare offlcieele adviseurs, ook de meeningen raadpleegt van andere personen, die in geene bijzondere verhouding tot haar staan. Yooral wanneer die meeningen scherp te genover elkander staan, kan het nuttig en dikwijls noodzakelijk zijn, beide meeningen te hooren. Een grondig onderzoek der regeering mag daarentegen niet te lang duren. Ware door haar in de hier behandelde aangelegenheid niet zoo lang gepeinsd, dan had zij sedert jaren reeds betere maat regelen kunnen treffenmet opzicht tot de verbetering van het Indisch paardenras en eene goede aanvulling der remonte voor het leger. Die maatregelen, toen tijdig genomen, zouden nu reeds in volle werking geweest zijn en wellicht de beste resultaten opgele verd hebben. Nog langer getalmd en de bronnen der remonte zullen uitgeput zijn. Op het Nederlandsch landhuishoudkundig kongres, dat in het najaar van 1866 te Breda werd gehouden, was ook het volgende vraagpunt in het programma der vereeniging opgenomen: Hoe is het

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 168