163 eiland Soernba, thans adsistent-resident ter Westerafdeeling van Bor neo, den heer Roos, aan wier goede wenken zij veel verplicht is. Wil de regeering zulks, dan kan zij daarvan, ook voor eene op het eiland Java op te richten stoeterij dat in dit opstel behan deld zal worden partij trekken. Alle andere maatregelen, die men in het belang der verbetering van het Indisch paardenras neemt, zullen, naar mijne overtuiging steeds onvoldoende zijn. Ik wensch, dat dit opstel die overtuiging aan anderen kan geven. T)e verbetering van Tiet Indisch 'paardenras moet on Java beginnenen daarvoor kan geen ander afdoend middel worden gevonden dan de oprichting van stoeterijen. I. 1let stelsel tot verbetering van liet paardenras. Bij de bespreking van het stelsel, dat, volgens mijne overtuiging, door de regeering voor de verbetering van het paardenras moet wor den aangenomen, dient men eerst uit te gaan van het grondbeginsel, waarop dat stelsel berust. De doelmatigste wijze om een inheemsch paardenras te verbeteren d. i. te veredelenwordt geacht te bestaan in de kruising van dit ras met een uitheemsch ras van een beter gehalte. Dit geschiedt het best door aanvoer van hengsten, tot dekking van de inlandsche merrienwaarbij men wel moet letten dat het beter iswanneer de merrie zelfs iets grooter van taille is dan de hengstdan wanneer zulks omgekeerd het geval is. Let men hierbij op het klimaat van het vaderland der hengsten, dan moet men, b. v. voor eene stoeterij op Java, in geen geval hengsten aanvoeren, die van eene gematig der luchtstreek afkomstig zijn dan die der Javaansche merrienmaar welzoo niet van eene even heetedan toch van eene heetere lucht streek dan het verblijf en het vaderland dier merrien. Beoogt men voor de veulens, welke uit deze kruising ontstaan, eene grootere taille dan die der moederpaardendan kan zijin het belang van het te verbeteren paardenras, minder door kruising van groote hengsten met kleine merrien, maar meer door eene krachtige voeding en een niet overmatigen arbeid der veulens worden verkregen. Dit is het grondbeginsel van het stelsel tot verbetering van het paardenras, zooals dit wordt geleerd uit de geschiedenis der paar denfokkerij.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 170