166 stelsel van verbetering van het paardenras de veredeling moet uit gaan van den Overwalschen hengst en deze meer ontwikkeld is dan de Javaansche merrie, krijgt bij elke opvolgende paring het produkt hoe langer hoe meer de eigenschappen van het Overwal- sche paard. Niet uitsluitend de hengst of de merrie oefent invloed uit op het ver wachte produkt, maar beide doen zulks, de eene meer, de andere minder; en dien invloed kan men het best nagaan bij de hybriden en metissen; b. v. bij het muildier en den muilezel en zoo ook bij het produkt van een stier en een buffel. Het Engelsch veredelingsstelseldat bijna in alle landen van Eu ropa, maar voornamelijk in Erankrijk wordt toegepast, heeft de beste uitkomsten gegeven en wordt daarom als het meest doelmatige beschouwd. Bij de grondbeginselen waarop dat stelsel berust, moge men al van de theorie uitgaan, dat bij de overerving van de eigenschappen der ouders door het veulen, het vaders aandeel grooter is dan dat der moeder, men vergete nimmer dat, zelfs in oostersche landen, de merrien waarde hebben. Terwijl daar voor het dekken soms niets of bijna niets wordt betaald, besteedt men er niettemin voor eene merrie vaak aanzienlijk sommen gelds, ja soms tot 50000 De oorzaak hiervan ligt voor de handvoor den industrieel zijn de merrien de produktie aanbrengende faktorenvoor den ruiter de paarden welke de aangenaamste gangen hebben. In de inleiding van dit opstel is reeds gezegd gewordenwaar om de regeering er toe over is gegaan, de gouvernements-stoeterijen te Tamiadjing en Tjiandjoer op te heffen, en daarbij aangetoond, dat bij de kruising van paardenrassen wel degelijk gelet moet worden op het klimaat van het vaderland van den overgebrachten hengst. Even als het Engelsche raspaard in Britsch-Indie zijne goede eigen schappen niet kan behouden, derhalve ontaardt, terwijl het in Noord- Amerika zijne goede hoedanigheden niet verliest, ontaardt ook het Perzische raspaard op Java. Het Australische paardenrasin Britsch- Indie overgebracht, ontaardt er reeds in het tweede geslacht, ter wijl het Arabische ras, in Europa overgebracht en daar voortgeplant, van lieverlede in taille toeneemt, tot dat het die, na de kruising met het inlandscbe ras, van het inheemsche ras zeer nabij komt. Een voorbeeld hiervan gaf de stoeterij van Arabische paarden in het koninkrijk Wurtemberg.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 173