167 Het stelsel van veredeling, dat vroeger door het gouvernement werd toegepast, had in 1861 nog plaats op het theeland Parakansalak van den heer A. Holle, gelegen op de grens van Buitenzorg en de Preanger Regentschappen, waar die heer toen eene liefhebberij-stoe terij had en, vergis ik mij niet, nu nog heeft. De stamvaders der paarden op zijne stoeterij waren van Perzie en Australië aangevoerd- De gebreken van dat ex gouvemementeele stelsel wilde hij verhelpen door het geven van eene krachtige voeding aan zijne paarden; maar die gebreken zijn door welke middelen ook niet weg te nemen. Waarom, werd reeds hier te voren gezegd; maar een nader betoog, door daarbij een anthropologisch en physiologisch verschijnsel bij de halfcast-hevoYking onzer koloniën tot voorbeeld te nemen, zal zeker welkom zijn. Het kind van een Europeeschen vader en eene Inlandsche moeder gelijkt meer op de moeder dan op den vader. Het kind van een Afnkaanschen vader en eene Inlandsche moeder daarentegengelijkt meer op den vader dan op de moeder. Hoe is dit te verklaren? De Europeaan komt van eene gematigde lucht streek in eene heete, en neemt daar in kracht en energie af, de Afrikaan echter komt van eene heete in eene minder heete luchtstreek, en neemt er in kracht en energie foe. In het eerste geval is bij de overerving der eigenschapppen van de ouders, het moeders aandeel grooter, in het tweede geval kleiner dan dat des vaders; m. a. w. de invloed der moeder op het produkt grooter, bij een Europeeschen, en kleiner bij een Afrikaanschen vader. Men behoeft de uit deze gemengde huwelijken geboren kinderen slechts te aanschouwen, om op hunne gelaatstrekken terstond dien invloed gewaar te worden. Hetzelfde merkt men bij de paarden op, bij de kruising van verschillende rassen. Door de kruising van Perzische en Australi sche paarden met die van onzen archipel verkrijgt men dus geene veredeling van het inheemsche paardenras, omdat het klimaat van het vaderland der eerstgenoemde paarden veel verschilt met dat van de landstreekwerwaarts zij worden overgebracht. Voor de verbetering van het paardenras zijn verschillende me thoden beproefd. I. Het in dit opstel behandelde stelsel, dat als het beste wordt beschouwd en waarvan het grondbeginsel reeds is aangegevennamelijk de kruising van inlandsche merrien met hengsten van een beter gehalte, in het vaderland der merrien, door aanvoer van hengsten van elders.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 174