169 ras. De voordeelen van dit stelsel zijn zeer beperkt. Men heeft wel is waar om zoo te zeggen eene keurbende gemaakt van de .paarden van hetzelfde ras. in hun eigen land, doch zonder ver betering van den paardenstapelzonder een edeler ras van paarden te hebben ingevoerd. Bestond er op Java een goed, oorspronkelijk, het edelste paardenras van den ïndisehen archipel dan zou men dit zelf kunnen verbeteren zonder aanvoer van paarden van elders, dus voor het hier in dit opstel, behandelde stelsel zonder de verbe tering van dat paardenras te zoeken in eene kruising van Overwalsche hengsten met Javaansche merrien. Colbert was het, die in Frankrijk eenige haras de pays oprichtte; met, de oprichting er van beoogde hij den invoer Van paarden uit den vreemde zooveel mogelijk tegen te gaan en de paarden-induslrie van zijn eigen land zoo veel doen lijk te bevorderen. Niet alleen dat die maatregel wanneer het waar is dat hij met dat doel werd geprovoceerd in strijd zou zijn met onze begrippen omtrent staathuishoudkunde, maar het door Colbert aangeprezen systeem zelf had weinig resultaten. De na- deelen van dit stelsel ook wanneer het in onzen archipel, speciaal op het eiland Java, werd ingevoerd springen na al het voor gaande duidelijk in het oog. Al het voorgaande resumeerende, komt men derhalve tot de vol gende "beschouwingen. Aan de voorttelingsmethode voor het op Java aan te nemen stelsel van veredeling van het inheemsche paardenras wijde men alle studie en zorgen. Bij de voortteling moet de veredeling van dat paardenras van den hengst en minder van de merrie uitgaan. Zal de paring van Overwalsche hengsten met Javaansche merrien resul taten hebbendan moet de hengst eene meerderheid in kracht en energie, en niet althans niet zoo zeer eene meerder heid in taille op de merrie hebben. Wordt dit betracht, dan is de invloed van den hengst bij de paring groot, ja zelfs zoo groot', dat die nog merkbaar is bij de latere produkten eener merrie, die voor het eerst door dien hengstmaar later door een anderen gedekt wordt. Eene Engelsche merrie werd het eerst door een quagga ge dekt en wierp een veulen, dat, evenals de vader, met regelmatige strepen was bezet; toen diezelfde merrie later door drie Arabische hengsten achtereenvolgend werd gedekt, bracht ze veulens ter wereld die bruin van kleur waren en eveneens zeer regelmatige strepen had-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 176