170 den. Aan den invloed der ouders mag bij de voortteling echter niet te veel waarde worden gehecht; men moet daarbij ook indachtig zijn aan den invloed van het klimaat van het geboorteland der veu lens, aan hunne voeding, en andere plaatselijke omstandigheden. Zijn er reeds groote sommen gelds verspild, om bij de kruising van ras sen aan de veulens de eigenschappen der stamouders van edeler ras te doen deelachtig worden, men is daarbij nimmer tot eene gewenschte uitkomst kunnen geraken, omdat de hier genoemde omstandigheden niet in het oog werden gehouden. De kruising bij het hier behan delde stelsel moet niet verkregen worden door de paring van Over- walsche merrien met Javaansche hengsten, maar wel omgekeerd. Want, noemt men de Overwalsche paarden voor het gemak de ver beteraars van het inheemsche ras op Java, dan zal, in het eerste <?eval, het op Java in te voeren aantal verbeteraars veel grooter moeten zijn dan in het tweede geval, wanneer men Javaansche merrien door Overwalsche hengsten laat dekken. Jaarlijks kan een Overwalsche hengst verscheidene Javaansche merrien dekken, die een zeker aantal veulens zullen voortbrengen; terwijl, om bij het stelsel der jumen- teries datzelfde aantal veulens te verkrijgen, verscheidene OverwaE sche merrien door een Javaanschen hengst gedekt moeten worden. De Overwalsche hengsten zijn gemakkelijker te bekomen dan de merrien van den overwal; zij akkümateeren spoediger op Java dan de merrien en verliezen niet zoo spoedig als deze hunne oorspron kelijke goede hoedanigheden. De Overwalsche hengst oefent bij de paring meer invloed uit op het toekomstige produkt dan de Over walsche merrie, bij de kruising van het inheemsche ras van Java met het Overwalsche ras. En bij die paring zorge men, dat de hengst van het verbeterende ras, in den regel, van geene grootere taille zij dan de merrie van het te verbeteren ras. Voor eene op het eiland Java op te richten jumenterie zou de aanvoer van het aantal exemplaren der Overwalsche verbeteraars veel grooter zijn dan voor het in dit opstel behandelde stelsel. Bij dien aanvoer zal men in het eerste geval veel meer onkosten hebben dan in het tweede geval en tevens meer verliezen aan sterfte onder de overgevoerde Overwalsche paarden, want, het zij hier nog eens ge zegd, de klimaterische. invloeden zijn bij de merrien grooter dan bij de hengsten. Derhalveook om deze motievengeen kolonisatiestelsel voor de veredeling van het paardenras op Java gevolgd. Bovendien wat

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 177