171 het hoofdmotief tegen de toepassing er van moet zijn de afstam melingen van de op Java met elkander parende Overwalsche hengsten en merrien zouden reeds in het derde geslacht dezelfde eigenschap pen van het op Java inheemsche ras overnemen. Hef dat bezwaar opzou men zeggenen richt een haras cle pays op Timor of op het eiland Celebes op. Weet men wel de nadeelen hiervan 1°. Is het verkeerdom eene gouvernements-stoeterij zóó ver van het centrum van ons bestuur te hebben. Bij de oprichting van eene militaire stoeterij moet men, evenals bij andere militaire inrichtin gen er aan denkendat de plaatsing er van behoort te geschieden in verband met de denkbeelden over onze defensie. Bij een oorlog met eene Europeesche mogendheidzelfs nog niet eens bij een oorlog maar reeds als er gevaar voor bestaat, moet men de stoeterijen van Celebes en Timor die haras de pays op eene veilige plaats naar Java overbrengen. 2°. Duurt de oorlogstoestand lang, dan verloopt die stoeterij op Java, want na eenigen tijd kan zij haras de pays van Overwalsche hengsten en merrien zijnde niet meer als zoodanig dienenen het gouvernement is verplicht met groote kosten weder eene nieuwe stoe terij op te richten of daarvan, ten nadeele van het leger, geheel af te zien. Van de vele moeilijkheden, verbonden aan het overbren gen van dergelijke stoeterijen van Timor of Celebes naar het eiland Java, spreek ik niet eens. 3°. Bij de oprichting van stoeterijen op Celebes en Timor zal men, door de betrekkelijk minder goede politie aldaar dan op Java, van vele diefstallen van paarden uit de gouvernements-stoeterij hoo ien gewagen. Vooral op het eiland Timor, waar de politie sedert jaren zooveel te wenschen overlaat en wanneer men staat kan maken op de telkens terugkeerende berichten der dagbladen paar- denroof en geringe veiligheid van personen rechtmatige klachten zijn, zal zulks het geval wezen. Het bewakingspersoneel der stoeterij, aan welks zorgen de kudde van 600 paarden zal worden toevertrouwd, is alleen niet bij machte die diefstallen te keer te gaan; het moet daarvoor de krachtige hulp en medewerking ondervinden van eene goede politie, die daar niet is en ook nimmer zal komen. Met de veel betere politie op Java is de regeering niet eens in staat, de herhaalde en rechtmatige klachten der Europeesche en Inlandsche bevolking over de ergerlijke tooneelen der hetjoes voor goed te doen

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 178