172 ophouden; en zij zou met hare slechte politie op het zoo verafge legen Timor, en op Celebes, den paardenroof kunnen beletten? Op het meer bevolkte Java, in het centrum onzer macht, waai de regeering over meer middelen tot het tegengaan van diefstallen kan beschikken, zal men dan ook minder paarden uit eene gouver- nements-stoeterij verliezen dan op Celebes, maar vooral op Timor. 4° Wanneer stoeterijen op Celebes en Timor in de remonte van het leger moeten voorzien, zal de overvoer der telken jare voor de bereden korpsen geschikte paarden met vele onkosten gepaard gaan. Is er eene stoeterij op Java, dan zullen die onkosten minder bedragen dan bij overzeesche transporten. Door deze transporten lijden de Overwalsche paarden altijd en kunnen zij bij aankomst op Java niet dan nadat zij weder behoorlijk op krachten zijn gebracht en het akklimateerings-proces hebben doorloopenbij de bereden korpsen worden gebruikt. Hiermede gaat veel tijd verloren, en is de sterfte onder de jonge paarden van het leger onder dergelijke omstan digheden altijd veel grooter dan wanneer zij van eene stoeterij op Java van het in dit opstel besproken stelsel afkomstig zijn. In het laatste geval zouden de jonge paarden goed doorvoed bij de bereden korpsen aankomen, geen akklimateerings-proces te doorloopen hebben en dadelijk hunne voorbereidende oefeningen kunnen beginnen; deze voordeelen zijn niet gering te achten. En welk voordeel biedt eene stce1e;ij op Celebes en Timor? De oprichting alleen zal met min der kosten gepaard gaan dan bij eene stoeterij op Java. Maar welke zijn de nadeelen Behalve de hier opgesomde vergete men niet dat aan den overvoer van de jonge Overwalsche paarden naar Java eene uitmuntende zorg moet worden besteed, wanneer sommige paar den niet voor altijd en vele voor eenigen tijd ongeschikt voor de remonte zullen zijn. De onkosten moeten dus worden vermeer derd met die, verbonden aan eene goede inrichting van paarden- schepenwant de tot nog toe gebruikelijke wijze van overvoer der Overwalsche paarden naar Java mag volstrekt niet op de jonge paarden der toekomstige gouvernements-stoeterijen worden toegepast. Die wijze laat zeer veel te wenschen over. Bij de paring verlieze men zoo als reeds gezegd is niet uit het oog, dat deze te inniger is naarmate er meer overeenkomst tusschen de gekruist wordende rassen bestaat. Die overeenkomst zal natuurlijk bij het hier aanbevolen stelsel vau veredeling hoe langer hoe grooter worden. De invloed van den hengst hier de verie-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 179