10 h. meer en meer de overtuiging levendig wordt, dat de materiëele positie van den subalternen officier veel te wenschen overlaat en de ontwikkelde jongeling eene betere toekomst tegemoet gaat, wanneer hij als civiel ingenieur, als civiel ambtenaar enz. in dienst treedt. Al deze oorzaken te zamen wettigen onze vrees, dat het erbinnen weinige jaren treurig met ons officierskorps uit zal zien, wanneer niet met kracht maatregelen worden genomen om zulks te verhoeden. Welke maatregelen genomen moeten worden, zullen wij trachten aan te toonen. In de eerste plaats verhooging der inkomsten van de subalterne officieren. Belangrijke verhoogingwant de materiëele positiewelke hunne zonen te wachten hebben, beheerscht in den regel de keuze der ouders. Zoolang andere takken van staatsdienst beter bezoldigd worden, zullen de meeste ouders hunne zonen niet onderwerpen aan de verplichting, steeds bloed en leven voor het Yaderland veil te hebben; aan de kans, om, te velde, door ellende, ziekte of ver moeienis, een vroegtijdigen dood te vinden. Dit is een feit, dat onmogelijk geloochend kan worden; elke vader of moeder is min of meer egoïst, waar het het lot van het kind betreft. De ouders zullen geene rekening houden met den band der kameraadschap, die de officieren onderling verbindt en hun het leven, meer dan in eeni- gen anderen standaangenaam maaktzij willen of kunnen niet erkennen, dat het soldatenleven te velde genot oplevert voor den flinken man; zij kennen in den regel niet de poëzie van dat soldaten leven; zij begrijpen niet, dat er liefde kan bestaan voor den krijgs mansstand meer dan voor eenigen anderen stand in de maatschappij. Wanneer zij hooren, dat weder een officier het slachtoffer is geworden van den oorlog; dat hij voor zijn geheele verdere leven, tengevolge van den oorlog, ongelukkig is, dan stellen zij hunne zonen daar aan in den regel niet bloot, ten zij al die kwade kansen worden vergoed door schitterende vooruitzichten. Zoo zijn de ouders, zoo zijn vooral de Hollandsche en de Indische. Belangrijke verhooging der inkomsten, en tevens verbetering der verhoudingen van de verschillende rangenzoodat eene goede bevor dering kan worden verwacht. Beide zijn noodig, om den lust tot den militairen dienst voor hunne zonenbij de ouders aan te wakkeren-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 17