176 Zoo lang er nog geene rijksstoeterijen bestaan, zoolang men nog steeds het vicieuse stelsel der Indische remonte heeft, worden de groote hengsten van het edele Overwalsche ras voortdurend naar elders overgevoerd en aan de voortteling onttrokken, zoodat der halve de instandhouding van het ras aan paarden van kleinere soort moet worden overgelaten. Dit is het gevaar, dat onzen archipel met de vernietiging van den Overwalschen paardenstapel dreigtLaat de regeering daarom spoedig overgaan tot de oprichting van een of meer stoeterijen, waarbij de aanfokking van paarden, even als in Uruguay en Paraguay en ook in Australië, den natuurlijhen iveg moet worden gevolgd. Doet men dit, dan zullen ook onze stoete rijen voldoen. Op de opgeheven stoeterijen te Tjiandjoer en Tamia- djing werd te veel van de kunst gevorderd; en daarom mislukten zij en werden ze opgeheven. Wil men de gewenschte kenmerken van een ras, bij de kruising met een paardenras van minder edel gehalte, voortplanten, dan behoort steeds streng in acht te worden genomen, dat de afstammelingen dier gekruiste rassen gedekt worden door een hengst van hetzelfde ras, waartoe de stamvader behoorde. Hierdoor kunnen de verkregen resultaten der kruising beter worden nagegaan. Bij die kruising zij men evenwel indachtig, dat de afstammelingen der raspaarden nimmer door bloedverwanten gedekt wordendaar dit van een ongunstigen invloed op de progéniture kan zijn. Men denke slechts wat in de geschiedenis van het menschdom tegen de familie huwelijken is aangevoerd en aan de beperkende bepalingen, die de wet in deze heeft gesteld. Bekend zijn de gevolgen der familiehu welijken onder den Spaanschen adel, in tegenstelling van de huwelijken bij de Engelsche aristokratie. De schadelijke invloeden der familie huwelijken openbaren zich, behalve in eene zeer ongunstige sterfte- verhouding, ook in de deformiteitenwelke men bij kinderen uit zulke huwelijken soms waarneemt. Merkwaardig is in dit opzicht het feit, dat in het Pransche dorp Iseaux (département de l'Ysère) voor jaren geleden verscheidene personen met een zesden vinger en teen aan een der handen en voeten werden gevondensedert de fa miliehuwelijken in dat ver afgelegen dorpje meer en meer afnamen, werd dat verschijnsel, zoo als men zegt, ook minder. Abnormiteiten als doofstomheid, waterhoofden, enz., komen hierbij ook niet zel den voor.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 183