11 Beide zijn tevens noodig om te voorkomen, dat de jeugdige offi cier zijne positie prijs- geeft om elders betere vooruitzichten te zoeken. Thans vindt men onder de civile ambtenaren, onder den koopmans stand, in landelijke ondernemingen, tal van gewezen officieren, die, ter verbetering van hunne materiëele belangenhunne vooruitzichten in den militairen dienst hebben opgeoüerd. Wij zijn overtuigd, dat men op den duur het officierskorps niet voltallig krijgt, wanneer men hunne positie niet benijdenswaardig maakt. En daaraan ontbreekt thans zeer veel. De bevorderingskans wordt steeds minder, nu men den Hoofd officieren, overigens volkomen terecht, eene belaugrijke tractements- verhooging heeft geschonkenzij leven thans beter in Indië van hun tractement, dan in het moederland van hun pensioen, en blijven zoolang mogelijk doordienen. Bij de artillerie en infanterie zijn onlangs kapiteins aangesteld tot majoor, die achttien en een half jaar dienst hadden als officier. De oudste officieren van gezondheid B kl. hebben thans negentien en een half jaar dienst. De kavallerie staat met den geneeskundigen dienst gelijk. De genie is thans tijdelijk zeer in het voordeeldoch heeft denzelfden toestand gekend tot 1868, toen de officieren in den regel 18 a 20 jaren dienst hadden in subalternen rang. Alles te zamen genomenis de promotie vrij treurigen wordt voor hen, die het vaderland verlaten om onder den tropischen zon, ver verwijderd van al wat hun lief is, blootgesteld aan velerhande ongemakken en ontberingenden Koning te dienengeene voldoend aanlokkelijke toekomst geopend. Dat zal zoo blijven, zoolang een luitenant-kolonel hier vaak een belangrijker kommando voort dan een generaal in Nederland. Enzoo door verbetering der rangsverhou ding de bevorderingskans niet belangrijk beter kan wordendan is het te meer noodigdat de inkomsten in de subalterne rangen aan zienlijk worden verhoogden dat den lang gediend hebbenden kapitein o. a. een in waarheid goed tractement en een goed pensioen worde toegekend. Het staatsbelang, dat is het belang van moederland en koloniën te zameneischt verderdat geene bezwaren in den weg worden ge legd tegen overgang van luitenants uit het Nederlandsche naar het Indische Leger. Zoodanige bezwaren zijn o. a., zooals ons met zeker heid is medegedeeld, gemaakt ten aanzien van gevraagde overplaatsing..

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 18