183 in 1861, 1305 stuks 1862, 2058 1863, 599 In het gunstigste geval mag men aannemendat hiervan, gemid deld, slechts gedeelte voldoet aan de vereischten van een troe penpaard. Hierbij moet opgemerkt worden, dat, daar de remonte voor de kavallerie lij voorkeur uit Makassaarsche en Sandelhoutsche hengsten wordt aangevuld, het al of niet op de markt aanwezig zijn van paarden van inferieure rassen altijd min of meer invloed uitoefent op den koopprijs der eerst bedoelde exemplaren, waarom dan ook de mindere rassen in bovenstaande tabellen zijn vermeld. Toen de regeering, ten behoeve der remonte, paarden op het eiland Soemba liet koopenhad ze niet opgehouden te Makasser gelden beschikbaar te blijven stellen voor den aankoop van paarden aldaar, hetgeen dan ook zeer goed te begrijpen is. Maar ook de remonte- prijzen te Makasser stijgen voortdurend. In 1858 werd de remonte- prijs aldaar op f 125 gesteld en in 1865 tot 175 verhoogd, om in 1869 tot f 200 te stijgen. Yoor dezen prijs kon men in 1872 196 remonte-paarden aankoopen. Maar toen de regeering, op deze buiten alle verwachting gunstige resultaten afgaande, last gaf in 1873 een getal van 140 paarden aan te koopen, rapporteerde de kom missie van aankoop, dat aan die opdracht niet voldaan zou kunnen worden, omdat de voorraad goede paarden door den grooten aankoop van het vorige jaar uitgeput was, ten gevolge waarvan dezelfde paar denhandelaars van vroeger thans paarden van een middelmatig ge halte voor niet minder dan f 325 het stuk van de hand wilden doen. Ook volgens het bij 3° aangegeven systeem kon derhalve niet voor eene goede remonteering worden gezorgd. De remonteering bij de paarden der te Padang en Padang-Pandjang gestationeerde bergbatterij artillerie geschiedde in vroegere jaren door aanvoer van Java, later door plaatselijken aankoop tegen den prijs van 120 per stukdoch in 1871 was de regeering, tot voltallig houding der batterij, verplicht den remonte-prijs voor Sumatra's Westkust tot 150 te verhoogen. Maar ook daar zal die prijs niet voldoende wezen, omdat de aanvoer van paarden uit de Battah landen bijna geheel heeft op gehouden en het gebruik van paarden voor pedati's ter westkust van Sumatra in de laatste jaren zeer is toegenomen. Het is dus te vreezen dat men volgens het bij 4° aangegeven stelsel binnenkort niet in

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 190