184 staat zal zijn, om zelfs ééne bergbatterij artillerie naar behooren van paarden te voorzien. Paarden van Jayaansch ras werden vroeger aangekocht voor de ar tillerie, de sedert bij de kavallerie ingelijfde detachementen djajangs- sekar en lijfwachten-dragonders, en bij uitzondering ook voor het regiment kavallerie. In 1860 is de remonte-prijs hiervan gebracht op f 140 en sedert, voor zoo ver ik weet, niet verhoogd. Die paarden verkrijgt men a door plaatselijken aankoop; en i door soms een officier in kommissie te zenden in enkele resi- dentiën van Java, tot aankoop van paarden. De laatste maatregel zal, geloof ik, altijd weinig resultaten hebben. In 1867 had de in kommissie reizende kavallerie-officierna zes weken te hebben rondgereisd, slechts drie paarden te Magelang kun nen aankoopen, waarvan twee nog niet eens in alle opzichten aan de vereischten voldeden. Als men dan ook nagaat, dat de 179 in 1869 door de direktie der Bataviasche tramway-maatschappij aange kochte paarden, gemiddeld, op de plaats geleverd, 138,20 hebben gekost en men moeite zou hebben gehad, onder die paarden er een te vindendat aan de vereischten van een troepenpaard had voldaan, dan is het niet gewaagd te beweren, dat men tegen den prijs van J 140 weinig goede remonte-paarden zal kunnen krijgen. Alaar aangezien bij de kavallerie zoo wel als bij de artillerie de voor keur wordt gegeven aan het Overwalsche paard, ja de meening zelfs bestaat, dat het Javaansche ras niet dan bij noodzakelijkheid voor oor logsdiensten moet worden gebruikt, vervalt van zelf de vraag of zich bij het ad 5° aangegeven stelsel even groote moeilijkheden bij de re- monteering hebben voorgedaan als bij die van de Overwalsche paarden. Veel leering kan men uit de voorgaande feiten en cijfers putten. De remonte-prijs is van lieverlede verhoogd, en nog zijn de middelen gebrekkig, nog zijn zij ontoereikende, om in de behoefte aan paarden voor het leger voldoende te kunnen voorzien. Trouwens, al werd de remonte-prijs overal met -25 pCt. verhoogd, dan zou dit middel om meer paarden te bekomennog ontoereikend zijnomdat al wil men het niet gelooven de paarden in den Indischen archipel door het weinige toezicht dat de regeering daarop uitoefent, van lieverlede in gehalte verminderen, zóó zelfs dat het binnen weinige jaren geheel onmogelijk zal zijnde bereden korpsen bij het leger naar eisch te remonteeren.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 191