186 gedaanzooals nog niet lang geleden bij gelegenheid van de reis, die het oorlogstoomschip Curacao naar Kurachee heeft gemaa.kt. En telkens schrikten de hooge prijzen de regeering, zelfs tot het doen van eene proefneming op kleine schaal, af. Van de moeilijkheid om in tijden van oorlog als de zee niet veilig is, ook die uitheemsche paarden van elders te bekomen, behoeft na de reeds genoemde bezwaren geene melding meer te worden gemaakt. Ik ben van oordeel, dat men zich meer moest beijveren in het doen van een onderzoek naar de mogelij Meid, om door de oprich ten van een of meer gouvernements-stoeterijen in Nederlandseh-Indie volgens het hier behandelde stelsel, speciaal op Java in eene be hoorlijke aanvulling der remonte te voorzien. En aan die mogelijk heid hecht ik een vast geloof, mits dat onderzoek in goede handen zij en de regeering op eene onbekrompen wijze naar het deskundig oordeel van haren adviseur luistert. Alle stoeterijen kunnen, wat hare inrichting betreft, in drie hoofd soorten worden onderscheiden: I. wilde stoeterijen haras sauvages II. half-wilde of afgesloten (afgepaggerde) stoeterijen ha- ras parquésen III. tamme stoeterijen haras domesiiques). De eerste soort, de zoogenaamde wilde stoeterijenvindt men in Rusland, Azie Zuid-Amerikade eilanden Tahiti, Cuba, enz. Die stoeterijen zijn tusschen bergen of groote waterscheidingen en rivieren gelegen, waarin de hengsten en merrien geheel in het wild rondloo- pen en zelf hun voedsel moeten zoeken. Zij moeten grasrijke ter reinen bevatten die gras van eene zeer goede hoedanigheid opleveren. Volgens Linnaeus bestaan er 262 grassoorten die bij de paarden gewild, en 212 soorten, die niet gewild zijn. Om nu de paarden genoeg voedsel te kunnen verzekeren rekent men de uitgestrektheid van het grasterrein voor één paard (hengstmerrie of veulen) op tot 1 bunder en voor één melkveulen op tot j bunder. De ter reinsoort dezer stoeterijen mag bovendien niet moerassig zijn en moet uit vele onbebouwde gronden bestaan, die van helder, stroomend water rivieren of bronnen zijn voorzien. Het water mag niet kalk- houdend zijn, daar dit, zooals Hippocrates reeds moet hebben beweerd, zoowel de vruchtbaarheid der vrouwen als die der merriën bena deelt.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 193