187 De half-uoïlde stoeterijen onderscheiden zich van de eerste soort hierin, dat de paarden alleen in den winter hun voedsel niet zelf be hoeven te zoeken maar dit ontvangen, of in de warme luchtstreken slechts bij uitzondering gevoederd worden. Bij deze stoeterijen loo- pen de merrien rond, maar worden de hengsten gestald. Aan den hengst wordt bij de paring in de keuze der merrie eenige vrijheid gelaten. Dergelijke stoeterijen vindt men voornamelijk in Spanje Italië t ook in RuslandHongarije en Duitschlandalsmede in Britsch-Indie en, zoo ik mij niet vergis, in Australië. Volgens dit stelsel zou ook eene gouvernements-stoeterij op Java moeten worden opgericht. De derde soort van stoeterijen is die, waar de hengsten en mer rien beiden worden gestald, en men bij de paring den hengst zelf uitzoekt voor de merrie die besprongen moet worden en daarbij kunst middelen te baat neemt, om de paring innig te doen zijn. Hij deze stoeterijen heeft de bevruchting dan onk niet altijd zoo spoedig plaats als bij de half-wilde stoeterijen, zoodat zij meermalen eerst plaats heeft bij de dekking ten derden male. Dit is daaraan toe te schrijven, dat hengst en merrie niet vrij zijn in hunne keuze. Plaatsgebrek verhindert mij in eene meer gedetailleerde beschouwing te treden van de verschillende, hier opgenoemde stoeterijen. Alleen bepaal ik er mij toe, als mijne meening bekend te maken, dat, wil men in Nederlandsch-Indie militaire stoeterijen oprichten, deze, tot bereiking van het voorgestelde doel, half-wilde stoeterijen zullen moeten zijn. Geheel overeenkomstig met de bestemmingwelke de in deze stoe terijen opgefokte paarden krijgen, moeten deze reeds vroegtijdig- maar vooral de mannelijke produkten -aan weer en wind, terrein hindernissen, vermoeienissen en vooral aan geen weelderig voedsel ge wend wordenopdat zij eenmaal goede paarden voor den dienst te velde kunnen zijn. In de halfwilde stoeterijen van Hongarije worden de paarden alleen in den winter gestald; des zomers loopen zij bij kudden in de uit gestrekte weiden rond en worden door een herder -zïkos genaamd die van een langen zweep voorzien ismet zijn hond bewaakt. In Britsch-Indie heeft de kolonel Probyn in Pendjab met een gunstig resultaat eene half-wilde stoeterij opgericht voor de remonte van het door hem gekommandeerde regiment Bengaalsche kavallerie. Eene uitgestrektheid van 3400 acres (1 acre s 404 M~) terrein was

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 194