189 3° dat zij voedsel (gras) voor het geheele jaar door kunnen opleveren 4° dat zij meer dan voldoende door rivieren en beekjes worden besproeid. Een ander vereischte voor de stoeterijen is, dat de temperatuur der landstreek, waarin zij gelegen zijn, gematigd is. De nabijheid van een goed begaanbaren weg of van den zetel van het bestuur eener residentie mogen volstrekt niet als vereischten, maar slechts als gunstige bijkomende omstandigheden géiden. Aangezien de landbouw groote voordeelen oplevert en derhalve het onteigenen van sawah'sten nutte van eene op te richten stoeterij met groote kosten zal gepaard gaankan men volstaan met woeste gronden voor dat doel te ontginnen. Men behoeft evenwel niet dade lijk de geheele uitgestrektheid gronds, welke voor de stoeterij be stemd is, te gaan bebouwen of daarvoor in te richten, maar jaarlijks slechts een gedeelte er vannaarmate de paardenbevolking op die inrichting toeneemt, totdat deze het maximum volgens het reglement heeft bereikt, b. v. van 2000 hengsten, merrien en veulens, waar voor het aangekochte terrein beschikbaar moet zijn; hierbij gerekend op 600 moederpaardenwelke in 4 jaren 1200 veulens werpen. Eene vochtige lucht werkt zeer nadeelig op den huid van het paard en maakt dien weekis reeds hierboven ad 1° gezegd. De vochtigheid wordt bevorderd door uitgestrekte watervlakten dus op terreinen nabij de zee en bosschen, hoewel de hierdoor veroor zaakte uitdampingen niet zoo ongezond zijn als die der moerassen. De terreinen der stoeterij moeten daarom niet drassig, maar hoog gelegen zijn; tevens geaccidenteerd om eene goede gelegenheid aan te bieden voor de paring der paarden. De hengst, die losgelaten wordt, moet de merrie zijner keuze zonder moeite kunnen vinden. Die keuze moet, zoo doenlijk, niet aan de menschenmaar aan de paarden zeiven worden overgelaten. Laisse le fairezegt de Eranscb- man; want bij het paard is, meer dan bij den mensch nog, het gezegde van toepassing: les enfants d'un mariage d'amour sont plus beaux que les enfants d'un mariage forcé. De bodem waarvan ad 2° gesproken wordt van bet terrein der stoeterijen oefent een grooten invloed uit op het gehalte der paardenmaar vooral op den hoef van het paard. Zoo hebben de Hollandsche paarden door den vochtigen bodem van ons vaderland, in vergelijking van de Indische paardenweeke hoeven en is daar om het beslag een algemeen vereischte. De ondervinding heeft ge-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 196