191 elders. Wel is waar leveren die gronden betrekkelijk meer voedsel op dan ergens anders, maar het is niet zoo voedzaam als het op droge terreinen gewonnen voedsel. Steenachtige en zandgronden zijn eerder een voordeel dan een nadeel voor de stoeterijener bestaat meer gelegenheid voor het afioopen van het regenwater dan op klei gronden, wat noodig is voor de gezondheid der paarden. De ervaring heeftzoo als gezegd isgeleerddat de op een rotsachtigen bodem geworpen paarden krachtiger gebouwd zijn dan die welke op een weeken bodem zijn geboren. In het werk van den Eranschen kolonel der artillerie Baron De Stoffel: nRapports militaires écrits de Berlin" wordt o. a. gezegd, dat het tijdens den oorlog van 1866 is gebleken, dat de van bergachtige streken herkomstige soldaten beter bestand waren tegen de vermoeienissen van den krijg, dan de manschappen die van de meer vlakke landen afkomstig waren. Evenals bij de menschen oefent de plaats van geboorte ook bij de paarden invloed uit op hen. In de vorige alinea werd met een enkel woord over het voedsel der paarden van eene stoeterij gesprokenwaarvan ad 3° gewag wordt gemaakt. In nauw verband met den aard van den bodem staat het gehalte van het gras der stoeterij. Het gras is een der hoofdfaktoren bij de keuze van stoeterijgronden. Aan de beschou wing der grassoorten mag dus hier wel bijzondere aandacht worden gewijd. Zoo wordt aan het padi-yras, op geinundeerde velden aan geplant, vooral in den bloeitijd van dat gras, nadeelige eigenschappen toegeschreven, liet kasoeran-gras, met langen steel en smalle blaadjes dat als het ware voortkruipende, telkens weer wortel schiet, meer met het berggras overeenkomt en op droge sawah's of grasvelden wordt gewonnen, is de beste grassoort om als voeder voor de paarden te dienen. Ook de roempoet benggala is bij de paarden zeer gewild; ze blijven er goed bij. Het rawah-gras, dat in en langs de moerassen groeit, is van eene veel mindere kwaliteit; daarentegen is het berg- of grienting-grjis van zeer goede hoedanigheid. In den drogen moe- son is de hoeveelheid gras minder dan in den natten moesou maar die mindere hoeveelheid weegt ruimschoots op tegen de betere hoe danigheid er van. Vette weiden zijn eerder nadeelig dan voordeelig voor de paarden van een ras, dat voor het in dit opstel behandelde stelsel van veredeling past. De afstammelingen der van de woestijnen van Arabie afkomstige hengsten zullen, in vette weiden opgefoktvan hunne stamvaders ontaarden. Dit is ook van toepassing op de veulens

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 198