194 met het ontginnen van de woeste gronden, dat zijne squatters met hunne huisgezinnen zich op zijne landen komen vestigen en daar blijven. Hij zorgt in de eerste plaats voor de opgezetenen zijner lauden, die hem later steeds de benoodigde werkkrachten in voldoende mate moeten aanvoeren. De officier, wien, als direkteur eener stoe terij optredende, de zware maar toch zoo eervolle taak ten deel valt deze te moeten oprichten, moet zich ook geheel op het standpunt van den industrieel en den landbouwer plaatsen. Hij zorge ook, zijne opgezetenen bij tijds naar de stoeterijgronden te lokken; en aan die stoeterij-bevolking wordt de bewaking van terreinen en paarden voor namelijk opgedragen. Die bevolking maakt de streek bewoonbaar waar de stoeterij wordt opgericht, vormt een kordon van woningen om de weiden der paarden en is de politie der residentie behulpzaam in het tegengaan van diefstallen van paarden en het opsporen van ontvluchte paarden. En die bevolking heeft het ook geheel in hare macht om de bezoeken van tijgers op de stoeterijgronden langza merhand, zoo niet geheel tegen te gaan, dan toch tot een uiterst minimum te bepalen. Hoe bevolkter de streek wordt, waar zich de stoeterij bevindt, hoe meer gronden door de Inlandsche opgeze tenen ontgonnen worden, hoe meer kommunikatiemiddelen worden gemaakt en het vertier daarlangs toeneemthoe meer de tijgers zich naar hunne diepste schuilhoeken zullen terugtrekken. Die tijgervrees is, geloof ik, dan ook wel wat hoog opgevoerd bij het opsommen der nadeelen, aan de oprichting eener stoeterij in de binnenlanden van Java verbonden. Om van de opgezetenen der stoeterijgronden alle mogelijke me dewerking te ondervinden bij de paardenfokkerij en hen aan den direkteur van de inrichting te verbindenstaat eene humane en min zame behandeling der bevolking, wars van allerlei westersche voor- oordeelen en militaire en ambtenaarskleingeestigheden, op den voor grond. Eerst dan zal die bevolking tot eene goede bewaking der stoeterij medewerken. Dit is dan ook een der redenenwaarom de nabijheid van den zetel van het bestuur eener residentie, uit een veiligheidsoogpunt, geene noodzakelijke voorwaarde is bij de keuze der terreinen voor eene op te richten stoeterijevenmin als de nabij heid van den grooten postweg of eenigen anderen goeden weg eene dier voorwaarden behoeft te zijn. De voor eene stoeterij benoodigde mate rialen zijn niet van dien aard, dat ze niet evenals de paarden langs andere, minder goede of zandwegen vervoerd zouden kunnen wordeD.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 201