196 De paarden, die voor de artillerie bestemd worden, begint men bij de stoeterij ook spelenderwijze zeer lichte lasten en daarna ■geleidelijk, ook op geaccidenteerde terreinen, zwaardere lasten te laten dragen en voorttrekken. Daarna bestaat de voorloopige africhting in het gewennen der paarden aan poets-, stal- en smidsgereedschappen; aan het zadeltuigaan tromtrompet en hoornaan vlaggen en schij ven; sabel en geweer; en daarna aan het vuren en aan het springen over slooten en heggen van geringe afmetingen. Gewoonlijk gaat er met deze soort van oefeningen bij de korpsen zeer veel tijd verloren, terwijl de paarden die al spelende op de stoeterijen kunnen leeren. De oefeningen moeten zoowel onder den blooten hemel als in loodsen waar men padi of gaba aan de paarden geeft en met behulp van de longe en den watertrens plaats hebben. Op de wijze, waarop het leger zich thans in de behoefte aan re monte-paarden voorziet, komen de Overwalsche paarden schuw, weer spannig en koppig hoofdzakelijk is dit te wijten aan de ruwe behandeling van de vroegere eigenaars of de geleiders gedurende het transport naar Java en door het slechte voeder gedurende die zeereis, vermagerd bij de korpsen aan. Zij doorloopen vervolgens een akklimateering-procesdat in den regel met droes gepaard gaat en waarbij het sterfte-cijfer in geene geringe verhouding tot dat der door die ziekte aangetaste paarden staat. Bij de Javaansche paarden, die voor de remonte worden aangekocht, moeten alvorens men tot de werkelijke africhting overgaat de slechte gewoonten worden afgeleerd, die velen eigen zijn, zoo als b. v. het tandakken. Wanneer die paarden op den vastgestelden leeftijd bij de remonte komen en dan nog niet door een vroegtijdig gebruik versleten zijntracht men ze zoo veel doenlijk weef zacht in den mond te krijgen, wanneer soms het gebruik van den doeri- stang die vooral bij de aanzienlijken onder de Javanen wordt gebruikt, en die zweeren op de lagen en de tong van het paard veroorzaakt die paarden hard in den mond heeft gemaakt. Gaat men bij de africhting der paarden op de hierboven voor gestelde wijze te werkdan geloof ik, dat de bereden korpsen hunne remonte onder de gunstigste omstandigheden zullen ontvangen. Hoe krijgt men de paar denbevolking voor de stoeterijen P De Javaansche moederpaardeu en het daaraan geëvenredigde getal Over walsche dekhengsten worden in twee of vier gelijke partijen gedurende

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 203